امروز : شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۸

  یکشنبه, 17 شهریور 1398

  امضاء تفاهمنامه میان ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

  این مورد را ارزیابی کنید
  (0 رای‌ها)

  به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، در حاشیه گردهمایی آمران به معروف که روز گذشته با حضور رئیس دستگاه قضا و آیت الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار شد، تفاهمنامه ای میان حجت الاسلام دکتر جلیل محبی (دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر) و دکترعلی بهادر جهرمی (رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده  قوه قضائیه) به امضا رسید.

  این تفاهمنامه به منظور حمایت و معاضدت قضایی آمران به معروف و ناهیان از منکر منعقد گردید و به امضای طرفین رسید.

  در متن این تفاهمنامه که مشتمل بر 15 ماده می باشد، آمده است:

  با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری حضرت آیت ا.. خامنه ای (مدظله العالی)در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و همچنین نظر به نگرش ویژه ریاست محترم قوه قضائیه در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و توجه به حقوق عامه و در راستای حمایت از امرین به معروف و ناهیان از منکر و قوانین مرتبط و با عنایت به ضرورت حمایت حقوقی و قضایی  از آمرین به معروف  در حوزه های عمومی و تخصصی ،این تفاهم نامه  میان مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه که در این متن به اختصار "مرکز"نامیده    می شود  با ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور که در این متن به اختصار "ستاد " نامیده می شود، منعقد می گردد:


  الف) کلیات
  ماده1) هدف از این تفاهم نامه ، مشارکت فعال  وکلا و کارشناسان قوه قضائیه در جهت اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و قانون مربوطه  و همچنین حمایت و معاضدت قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر میباشد.
  ماده 2) مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این تفاهم نامه با کمیسیون مشترک مذکور در ماده 9 این تفاهم نامه می باشد.
  ماده3) تامین کلیه هزینه های اجرایی این تفاهم نامه از قبیل مکان مناسب ، ملزومات اداری ، پشتیبانی و... بر عهده ستاد می باشد.
  تبصره : در این زمینه مرکز در صورت امکان همکاری لازم را خواهد داشت .
  ماده4) این تفاهم نامه به مدت 5 سال بصورت آزمایشی اجرا خواهد شد . پس از انقضای مدت مزبور با بررسی و ارزیابی نتیجه اقدامات ، مورد بازبینی قرار گرفته و قابل تمدید خواهد بود.
  ماده5) مفاد این تفاهم نامه به نهادهای زیر مجموعه استانی و شهرستانی مرکز و ستاد تسری خواهد یافت . طرفین تفاهم نامه ساز و کار مناسب برای اجرای مفاد این تفاهم نامه در مراکز زیر مجموعه خود اعم از استانها و شهرستان ها  را فراهم خواهند نمود.

   

  ب) محورهای همکاری
  ماده6) مرکز موافقت خود را جهت تعامل و همکاری با ستاد در محورهای 3 گانه ذیل را اعلام می نماید:
  -    محور حمایتی : اعمال معاضدت قضایی رایگان نسبت به آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر حوزه های قضایی استانی و شهرستانی با تقاضا  و معرفی مکتوب ستاد.
  -    محور آموزشی: آموزش اعضاء ستاد در خصوص مباحث حقوقی از قبیل : تبیین قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر ،حقوق شهروندی ،قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری در امور مرتبط
  -    محورنظارتی : تشکیل کمیسیون مشترک حقوقی در راستای ادای فریضه امر به معروف و نهی از منکر مسئولین ، کارکنان  و نهادهای عمومی و حاکمیتی برابر قانون حمایت .


  ج) شرایط همکاری
  ماده7) بر اساس این تفاهم نامه ، در صورت تعرض به هر یک از آمران به معروف و ناهیان از منکر و در صورت تشکیل پرونده قضایی ، مرکز از دو طریق  برای آمران به معروف و ناهیان از منکر ، معاضدت قضایی بعمل خواهد آورد.
  -    استفاده از وکلای داوطلبی که آمادگی خود را برای معاضدت رایگان از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعلام نموده و از طریق مرکز، جذب خواهند شد.
  -    از طریق تخصیص بخشی از سهم اجباری معاضدت قضایی سالیانه وکلای مرکز ، بمنظور طرح پیگیری و دفاع حقوقی لازم از حقوق قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر  مطابق قانون مربوطه.


  ماده8) بر اساس این تفاهم نامه مرکز با استفاده از وکلاء متبحر و کارآمد ، آموزش لازم را در جهت ارتقاء  سطح دانش حقوقی نیروهای ستاد در راستای قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعم از : حقوق شهروندی و همچنین نحوه رفتار منطبق بر قانون ایشان ، ارائه خواهد نمود


  ماده9) کمیسیون حقوقی مشترک امر به معروف و نهی از منکر ، متشکل از 5 نفر از اعضای مرکز با معرفی رئیس مرکز و 5 نفر از اعضای ستاد با معرفی دبیر ستاد تشکیل خواهد شد . دبیر کمیسیون توسط اعضای کمیسیون با رای اکثریت انتخاب می شود . وظایف کمیسیون مشترک به شرح ذیل می باشد:
  -    انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر نسبت به مسئولین ، کارکنان و نهادهای عمومی و حاکمیتی  اعم از شفاهی و کتبی  و با ارائه راهکارهای لازم جهت حل مشکلات موجود در این راستا.
  -    بدیهی است در صورت عدم توجه افراد و نهادها به تذکرات ، این کمیسیون اختیار خواهد داشت موضوع را به مراجع ذیصلاح جهت هر گونه اقدام لازم قانونی منعکس نماید.
  -    نظارت بر حسن اجرای تفاهم نامه-    انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در مرکز و نهادهای زیر مجموعه .


  ماده10) مطابق این تفاهم نامه ، مرکز موافقت خود را برای فراخوان کلیه وکلای داوطلب عضو خود برای حمایت حقوقی و قضایی رایگان از آمران به معروف و ناهیان از منکر در سراسر کشور را اعلام نموده  که پس از آموزش تخصصی آنها در خصوص موضوع پرونده های امر به معروف و نهی از منکر ، فهرست آنها را جهت بهره برداری ، در اختیار ستاد قرار خواهد داد .


  ماده11) مرکز آمادگی دارد با همکاری ستاد ، اقدام به فراخوان و آموزش تخصصی حقوقدانان بسیجی دارای مدرک تحصیلی لیسانس حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی حامی امر به معروف و نهی از منکر نموده و بعد از گذراندن دوره آموزشی و اعطای گواهینامه ، ایشان را بعنوان نماینده حقوقی افتخاری برای انجام کلیه اقدامات حقوقی و قانونی در پرونده های مربوط به حمایت از آمران و ناهیان به ستاد معرفی نماید.
  تبصره ) اجرای این ماده مستلزم اخذ مجوزات قانونی لازم توسط رئیس ستاد از مراجع قانونی ذیربط می باشد .


  ماده12) ستاد موافقت می نماید برای کلیه وکلاء و کارشناسان و اعضاء کمیسیون ،که در قالب این  تفاهم نامه همکاری می نمایند ، کارت ویژه آمر به معروف و ناهی از منکر صادر  و ایشان را نیز از تمامی حقوق مندرج  در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیتان از منکر مصوب 23 فروردین 1394 مجلس شورای اسلامی بهره مند سازند.


  ماده13) گزارشات مردمی با ارجاع ستاد  برای بررسی و رسیدگی به کمیسیون مشترک ارسال خواهد شد

   

  ماده14) مرکز موافقت می نماید برای ترویج و فرهنگ سازی فریضه امر به معروف و نهی از منکر برای همایشها و نشست های تخصصی و عمومی که ستاد بدین منظور برگزار می کند  در قالب اعزام استاد و سخنران مشارکت داشته باشد.


  ماده 15) تفسیر و رفع هرگونه ابهام در مفاد این تفاهم نامه و تنظیم دستور العمل اجرایی آن توسط کمیسیون مذکور در ماده 9 تبیین و مبنای عمل قرار خواهد گرفت.


  این تفاهم نامه شامل یک مقدمه  ،15 ماده و "دو"  تبصره  تنظیم و مورد توافق  رئیس مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مورخ 16/6/98قرار گرفت.

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  ویژه

  بیانیه گام دوم

  بیانیه گام دوم

  انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه‌ی پنجم حیات خود نهاد که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره…

  پیشخوان

  امر به معروف و نهی از منکر

  امر به معروف و نهی از منکر

  آنچه در زیر می‌آید، دروس "هفتادوششم و هفتادوهفتم" از جلد اول «رساله‌ی آموزشی» احکام و مسائل شرعی است که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی تهیه، تنظیم و منتشر شده است. معنای امر به معروف و نهی از منکرامر به معروف و نهی از منکر یعنی مردم را به…

   

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

   

   

  مارا در فضای مجازی دنبال کنید

         

  آدرس روی نقشه

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.