امروز : شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۸

  دوشنبه, 03 تیر 1398

  گران‌فروشی و آسیب‌های اجتماعی؛ مهم‌ترین حوزه‌های امر به معروف و نهی از منکر

  این مورد را ارزیابی کنید
  (0 رای‌ها)
  دادستان تربت‌جام گفت: در سال گذشته 480 ضابط در حوزه امر به معروف و نهی از منکر آموزش دادیم و اینطور نیست که مساله امر به معروف و نهی از منکر تنها به حوزه عفاف و حجاب مربوط شود. برخورد با گران فروشی، آسیب‌های اجتماعی و... از مهم‌ترین حوزه‌های امر به معروف و نهی از منکر است.
   
  به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل؛ به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، ولی قنبری‌راد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در محل دادگستری شهرستان تربت‌جام برگزار شد، اظهار کرد: دیگر حوزه مهم فعالیت ما، به پیشگیری از وقوع جرم مربوط می‌شود که با همکاری تمامی نهادهای شهرستان گام‌های موثری دراین زمینه برداشته شده است.
   
  وی تاکید کرد: یکی از نکات مهم در پیشگیری از وقوع جرم، انعکاس اخبار است که توسط اصحاب رسانه انجام می‌شود. انعکاس خبرها به گونه‌ای که احساس امنیت را افزایش یا کاهش دهد و یا به گونه‌ای نباشد که برای یک جرم تبلیغ شود، بسیار مهم است. خبرنگاران باید در این زمینه دقت لازم و کافی داشته باشند.
   
  قنبری‌راد افزود: در سال گذشته 480 ضابط در حوزه امر به معروف و نهی از منکر آموزش دادیم و اینطور نیست که مساله امر به معروف و نهی از منکر تنها به حوزه عفاف و حجاب مربوط شود. در آموزش‌ها تاکید و آموزش داده شده که امر به معروف و نهی از منکر در قوانین کشور است و حتی اگر کارمند یا رییس یک اداره مرتکب کار اشتباهی شد، ضابطین موظف به برخورد هستند. برخورد با گران فروشی، آسیب‌های اجتماعی و... از مهم‌ترین حوزه‌های امر به معروف و نهی از منکر است.
   
  وی تصریح کرد: انجمنی تحت عنوان حمایت از زندانیان در شهرها وجود دارد که هدف این انجمن، قطع انتقال جرم از زندانی به خانواده است. متاسفانه طی سال‌های اخیر این انجمن در تربت‌جام با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود و حتی 100 میلیون تومان بدهی داشت، اما با تغییر کادر و مدیریت شایسته‌‌ای که انجام شد، نه تنها بدهی‌ها پرداخت گردید، بلکه نزدیک به 300 میلیون تومان هم پس‌انداز در اختیار دارد که قرار است برای کارگاه‌های زندان و کمک به اشتغال زندانیان صرف شود. همچنین 240 میلیون تومان تاکنون سبد کالا، 32 میلیون تومان لوازم تحریر، 30 میلیون تومان هزینه درمانی و... پرداخت شده است.
   
  دادستان تربت‌جام خاطرنشان کرد: به موضوع بنگاه‌های معاملاتی و منازل مسکونی سازمانی با هدف جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال ورود کردیم و با افراد و اشخاص مختلفی که بدون اطلاع سازمان و یا خارج از قوانین در منازل مسکونی سازمانی سکونت داشتند برخورد شد. همچنین در حوزه کاهش موانع تولید با همکاری دستگاه‌های شهرستان تلاش کردیم مشکلات واحدهای تولیدی برطرف شود.
   
  وی با اشاره به افزایش سطح مطالبه‌گری از ادارات و سازمان‌ها افزود: یکی از مسائل و مطالبات هم مساله پارک جنگلی شهرستان تربت‌جام بود که از ابتدای طرح این موضوع، پیگیری کردیم و این پرونده هنوز هم در حال بررسی است. همچنین لازم به ذکر است که نسبت به رییس وقت اداره منابع طبیعی شهرستان به دلیل اهمال در حفظ اموال عمومی، اعلام جرم کردیم.
   
   قنبری‌راد بیان کرد: در بهار امسال شاهد بارش باران‌هایی بودیم و پیش از این که اتفاقات استان‌های گلستان، خوزستان و... رخ دهد، با همکاری ادارات شهرستان و ستاد بحران مسیل‌های شهرستان تربت‌جام را بازگشایی و بندهای خاکی غیرمجاز را تخریب کردیم که اگر این کارها انجام نمی‌شد، ممکن بود در اینجا هم با سیلی مواجه باشیم.
   
  وی افزود: با ساخت‌وسازهای غیرمجاز قاطعانه برخورد می‌کنیم. حدود 300 هکتار از اراضی با تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجازی که پاتوق معتادین و... شده بود، آزاد شد. همچنین به طول 60 کیلومتر، بعضی کشاورزان کانال‌هایی را به عمق 6 و عرض چهار متر حفر کرده بودند که این کار تخلف بوده و تاکنون توانسته‌ایم بخشی از این کانال‌ها را پرنماییم، چرا که در درازمدت پیامدهای ناگواری دارند و حتی در بهار امسال هم منجر به سیل در منطقه‌ای شده بودند.
   
  در پیشگیری از وقوع جرم، سهم بزرگ را خود مردم برعهده دارند
   
  دادستان تربت‌جام با بیان اینکه که در پیشگیری از وقوع جرم، سهم بزرگ را خود مردم برعهده دارند، خاطرنشان کرد: یک نکته مهم این است که مردم هم مشکلات و مسائل را به ما اطلاع دهند. از شهریورماه سال گذشته تاکنون با 30 کافه سنتی بدون مجوز و غیرمجاز برخورد کردیم که 12 مورد پلمپ شده‌اند. یک کافه سنتی بدون مجوز 6 ماه در حال فعالیت و باعث آزار و اذیت ساکنین شده بود، زمانی که یکی از شهروندان این موضوع را به ما اطلاع داد، در کمتر از 20 دقیقه با واحد متخلف برخورد شد، اما چرا یک واحد غیرمجاز باید 6 ماه فعالیت نماید؟ از مردم خواهشمندیم این موضوعات را به ما انعکاس دهند. امروز ارتباط با دادگستری تربت‌جام برای هیچکسی سخت نیست.
   
  قنبری‌راد بیان کرد: طی سه سال اخیر، حدود 200 چاه غیرمجاز را پلمپ کردیم و جلوی برداشت غیرمجاز حداقل سه برابری از آب شرب شهرستان را گرفتیم.
   
  وی افزود: در حوزه سرویس‌های مدارس، سال گذشته طرحی را پیشنهاد دادیم که علی‌رغم این که در استان مورد استقبال قرار گرفت اما در ادارات شهرستان با کم کاری مواجه شد. در این طرح بیان شده بود با توجه به این که بخشی از زمان روزانه دانش آموزان در سرویس‌ها می‌گذرد، به جای پخش آهنگ، از پک‌های علمی، اخلاقی، طنز و... استفاده شود. اگر روزی یک نکته اخلاقی، علمی و یا... برای دانش آموزان بیان شود، طی 9 ماه سال تحصیلی برکات فراوانی خواهد داشت. همچنین در حوزه تفکیک جنسیتی در کلاس‌های مدارس و کلاس‌های فوق‌العاده با چند مورد برخورد شد.
   
  دادستان تربت‌جام خاطرنشان کرد: در بسیاری از بخش‌ها شهروندان باید همکاری لازم را داشته باشند، به‌عنوان مثال پساب خانگی را شهروندان به راحتی می‌توانند مدیریت کنند و نباید با سهل‌‎انگاری در این زمینه باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و... شویم. همچنین در حوزه شناسایی خانواده‌های بدسرپرست، جمع آوری معتادان و... شهروندان می‌توانند به دادگستری کمک نمایند.
   
  قنبری‌راد گفت: پارکینگ خودروهای سنگین مدتی‌ است که در شهرستان توسط شهرداری و راهنمایی رانندگی ایجاد شده است اما برخی رانندگان از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند. مساله پارک کردن خودروهای سنگین در شهر باعث ایجاد چند مشکل شده است. اولا به دلیل طول زیاد این خودروها، زمانی که افراد پیاده در شب قصد عبور از کنار این خودروها را دارند، فضایی بوجود می‌آید که امکان ایجاد مزاحمت را فراهم می‌کند. دوما اخیرا سرقت از این خودروها باعث ایجاد مشکلاتی برای خود رانندگان شده است و از مالکان خودروها تقاضا می‌کنیم خودروهای سنگین را در پاکینگی که در نظر گرفته شده پارک نمایند.

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  ویژه

  بیانیه گام دوم

  بیانیه گام دوم

  انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و قدم به دهه‌ی پنجم حیات خود نهاد که اگرچه دشمنان مستکبرش گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره…

  پیشخوان

  امر به معروف و نهی از منکر

  امر به معروف و نهی از منکر

  آنچه در زیر می‌آید، دروس "هفتادوششم و هفتادوهفتم" از جلد اول «رساله‌ی آموزشی» احکام و مسائل شرعی است که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی تهیه، تنظیم و منتشر شده است. معنای امر به معروف و نهی از منکرامر به معروف و نهی از منکر یعنی مردم را به…

   

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

   

   

  مارا در فضای مجازی دنبال کنید

         

  آدرس روی نقشه

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.