امروز : شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

  دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396

  هاشمیان: شوراهای امر به معروف در تمام دستگاه ها باید فعال تر باشند

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اولین مجمع دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه های اجرایی کشور به همت معاونت دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و به میزبانی بانک مسکن برگزار شد.

  در این مجمع سازوکارهای اجرایی و بخش های مربوط به فعالیت دستگاه های دولتی از قانون مصوب امر به معروف و نهی از منکر و ساختار اجرایی شوراها و وظایف آنان مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

  متن صحبت های آقای هاشمیان  معاون دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در مجمع دبیران شوراهای امر به معروف دستگاه های اجرایی به شرح ذیل است.


  از شورای امربه معروف بانک مسکن تشکر می کنم به ویژه اقایان اقا ملایی رییس شورا و مهدوی مدیرکل حراست و سرکار خانم خلجی دبیر شورا و کسانی که تلاش کردند برنامه های ستاد امر به معروف  اجرا گردد و عزیزان برای اجرای الگوی سبد معنوی تلاش جدی کردند وابتکارات خوبی انجام دادند.
  خداوند متعال یک شاخصی را در قرآن مجید مطرح و به پیامبر گرامی (ص) ابلاغ فرمودند که اگر این شاخص در جامعه ای به وجود بیاید ورشد وگسترش یابد باعث می شود مردم آن جامعه رستگار شوند و آن جامعه پویا وبا طراوات وشاداب باشد شرطش این است که  درست اجرا شود وهمه اجرا کنند و آن امر به معروف و نهی از منکر است (آل عمران آیه 104)ودر روایت داریم که اصحاب امام زمان کسانی هستند که  امر به معروف ونهی از منکر می کنند. این وعده ما نیست وعده خدا وپیامبر گرامی وائمه علیهم السلام است که هرجایی  امر به معروف ونهی از منکر به شکل واقعی خودش اجرا شود فساد و معضلات از در دیگر بیرون می رود.
  مجمع دبیران، جلسه همفکری وهم اندیشی است که در بخش مهمی ازنظام اسلامی فریضه امربه معروف و نهی از منکر اجرا شود. همه عزیزان این قدر وشان خود را بدانند. در این حوزه کس دیگری هم نیست که ماموریت را به او بسپاریم بلکه این خود ما هستیم که باید احساس مسئولیت کنیم و این فریضه مهم اسلامی واجتماعی را در نظام اداری اجرا کنیم وجلو ببریم.پس لحظه لحظه های این جلسات ونحوه وشیوه اجرای شما را قدر می دانیم.
  اگر اصل هشتم قانون اساسی که با نظر حضرت امام (ره )در قانون اساسی آمد اگر همان زمان اجرایی می شد این معضلات در نظام اداری واجتماعی حتما کمتر بود.
  ما معتقدیم که شوراهای امر به معروف در تمام دستگاه ها باید فعال تر باشند و حتی درحوزه انتصابات و امثال آن باید نظارت کنند به این معنی که برنامه داشته باشد. درحوزه هایی که معروف باید گسترش یابد شورا باید برنامه داشته باشد وجزو وظایف خود بداند ودرحوزه امحاء منکرات که دستور اول هر شورا دردستگاه است باید برنامه داشته باشد و ببینیم چه منکراتی در دستگاه ها وجود داردو برنامه ریزی شود گلوگاه های فساد کجاست؟ وهمه هم اندیشی کنیم برای اینکه کمک کنیم به نظام اجرایی که معروف ها در حد اعلا  گسترش یابد  ومنکرات در پایین ترین حد خود قرار گیرد. این نقش اساسی شورای امربه معروف است.
  در سال گذشته قانون امر به معروف تصویب شد با توجه به قدرت قانون پیش رفتیم واقدامات خیلی خوبی انجام شد .
   از همه عزیزان تقدیر می کنیم. اما سال 96 سال اقدام جدی و پیشرفت بیشتر امر به معروف ونهی از منکر است. سال اجرای امر به معروف ونهی از منکر در همه دستگاه هاست.  درسال 96 می خواهیم ابعاد قانون را که برای ما در نظام اداری تعریف وتولید قدرت کرده است را باهمکاری همدیگر بیش از پیش اجرایی کنیم.
  درسال 95 گام های بلندی برداشتیم. در همه سازمان ها و وزارت خانه  ها دبیرخانه شورای امربه معروف ونهی از منکر را ایجاد کردیم .  با توجه به ماده 5 دستورالعمل اجرایی که وزیر مسوولیت اجرای قانون را برعهده دارد به سرعت روسای شورای ما در وزارت خانه ها دبیر خانه شورا را ایجاد کردند وتابلوی دبیر خانه در نظام اداری بالا رفت وتصاویرش را برای ما ارسال کردند. تقاضا می کنیم کمتر از یک درصد ی که دبیرخانه را تشکیل ندادند ، در ماه مبارک رمضان این  اقدام انجام شود تا عقب ماندگی به وجود نیاید.
  نکته دیگر فعال کردن حوزه بانوان است. دردورجدیدی که قانون تصویب کرد دو عضو به مجموعه شورا اضافه شد یکی امام جماعت به عنوان عضو رسمی ودیگری مشاور امور بانوان یا خانواده به عنوان عضو شورا تلقی شد.
  شورا یک جایگاه حقوقی در تشکیلات داردو تشکیلات توصیه ای نیست.به حمدالله در نیمه اول سال 95 به سرعت نوسازی شوراها انجام شد و شوراها در سطوح عالی شکل گرفت. روسای شورا درهمه وزارت خانه ها یکی از معاونین وزرا هستند. من خواستم که این قدرتی که قانون به شورا داده اول ا عضای شورا توجه کنند به این مساله . وقتی احکام را در دوره جدید  صادر کردیم از عزیزان خواستیم از قدرت قانون و اختیارات آن استفاده کنند و حتما متن آن را در شورا بازخوانی کنند. چون اگر ندانید قانون چه اختیاراتی را تعریف کرده است نمی توانیم از قدرت خود در توسعه امر به معروف و نهی از منکر به درستی استفاد کنیم.
  امر به معروف محدود به یک مصداق نیست و به وسعت ترویج تمام خوبی های عالم و امحا همه منکرات است. ما باید درمصداقهای معروف و منکر که شورا تعریف و تبیین می کند ورود کنیم. به همین جهت شورا های امر به معروف درسال 95 درحوزه شفاف سازی در بعضی وزارت خانه ها ورود کردند. در اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی ورود کردند و اقدامات خوبی انجام دادند.
  به طور مثال سبد معنوی در بانک مسکن بحث صندوق قرض الحسنه کارکنان را  فعال کرده است و هرخلایی که در ترویج وتوسعه امر به معروف و نهی از منکر در سازمانتان وجود دارد امروز این خلا را قانون امر به معروف می تواند پر کند.
  باید ورود کنید و برنامه ارایه دهید وجذابیت برای امر به معروف ایجاد کنید. امر به معروف تنها در حوزه حجاب وعفاف نیست و بسیار گسترده تر است. در تمام تخلفات اداری و گلوگاه های فساد نظارت را جدی تر کنید.
  نظام مند کردن امربه معروف درنظام اداری  به این است که این شیوه نامه ای که ستاد تدوین کرده است و به دستگاه ها ابلاغ شده است  که امروز این نوید را می دهم  که بسیاری از وزارت خانه ها ماه های اخر سال گذشته شیوه نامه اجرایی گروه های امر به معروف را اجرا کردند و در نظام اداری برای سازماندهی یاوران معروف یاد آوران معروف. مطابق با شیوه نامه اقدام کردندکه به زودی با راه اندازی سامانه صدور کد سازمانی و کارت اجرایی می شود.
  نکته اخر هم اینکه برنامه اجرایی ماه مبارک رمضان را ابلاغ کردیم. سعی کنیم در ماه مبارک رمضان امسال رنگ وبوی تبلیغ امربه معروف و نهی از منکر در کلیه ارکان اداری بیشتر شود.
  ماه رمضان همانطور که بهار قران است بهار امر به معروف هم است . چون دل ها وقلب ها و زمینه  اماده است که کسی تذکری بدهد وطرف مقابل بپذیرد و تشکر کند به طوری که تظاهر به روزه خواری وجود نداشته باشد و رعایت همه موازین اخلاقی و شرعی بشود.

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  نشریه راه رشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  جهت دانلود بر روی پیوست کلیک کنید
  راه رشد 187

  راه رشد 187

  برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری
  راه رشد 186

  راه رشد 186

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری

  نشریه آئینه رشد

  نشریه شماره 57

  نشریه شماره 57

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 56

  نشریه شماره 56

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55
  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.