خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 212

برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست

برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست شنبه, 13 شهریور 1395

احمد توکلی گفت: اگر ما بخواهیم فساد سیستمی مدیر که آبروی نظام را می برد را از بین ببریم و مهار کنیم چاره ای جز مبارزه جمعی نداریم و چون برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست به ناچار باید به کار جمعی متوسل شد.

 به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما در مورد رابطه مسئولیت پذیری و امر به معروف گفت: امر به معروف و نهی از منکر نافض ترین و گسترده ترین نحوه مشارکت در امور اجتماعی سیاسی است که مسئولیت آن متوجه همه مسلمانان است و آنچه از آن فهمیده می شود این است که امر به معروف و نهی از منکر ریشه در تفکر اسلامی دارد و مسئولیت تمام افراد نسبت به مسائل اجتماعی است.

وی با اشاره به روایات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته و امر به معروف و نهی عن المنکر سبیل الانبیا و منهاج الصلحا فریضه عظیمه بها تقام الفرایض، افزود: همگان نسبت به یکدیگر حتی نسبت به همه موجودات مسئولند. بنا بر این با این نگاه ، هیچکس نمی تواند نسبت به محیط خویش ؛ چه طبیعی ، چه زیستی ، انسانی ، اجتماعی و سیاسی ، بی تعهد باشد.

توکلی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر ابزار موثر و مبنایی این وظیفه و مسئولیت است. بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار.

مدیر مسئول پایگاه خبری الف خاطر نشان کرد: مهمترین عامل در خیر و شر اجتماع، مسئولیت سیاسی است امیر مومنان علی علیه السلام می فرماید: مردم به رهبرانشان شبیه ترند تا پدرانشان. به همین دلیل اسلام نسبت به حکومت موثرترین هدایت است. در امر به معروف و نهی از منکر مهمترین مخاطب حاکمان هستند .

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر اشکال متنوعی دارد از مقالات انتقادی روزنامه ها تا نطق های نمایندگان در مجلس و وعظ روحانیون در منابر تا برنامه ها و فعالیتهای صدا سیما و کلاسهای جمعی افزود: امر به معروف و نهی از منکر بسته به فتوای مراجع اگر به شکل فردی اثر نکند یادگیری واجب می شود و به شکل امروزی اش لباس سازمانهای مردم نهاد به خود می پوشاند.

دکتر توکلی تصریح کرد: روابط شرعی و قانونی در حرکت جمعی برای امر به معروف و شکل سمن های مردم نهاد ، باید مراعات شود. اهمیت امر به معروف و نهی از منکر به شکل جمعی انقدر زیاد است که امیرمومنان علیه السلام می فرماید: امر به معروف در قبال تمام عبادات دیگر به منزله اقیانوسی است در قبال نمی از عطسه یک بز.

این مسئول خاطر نشان کرد: رواج امر به معروف و نهی از منکر راهی است برای جلوگیری از غیبت و تهمت، چرا که انسان نیاز فطری به انتقاد کردن و سخن گفتن در مورد دیگران دارد و اسلام برای هر نیاز فطری راه درستی ارائه کرده و راههای نامناسب آن را بسته است یعنی با تصحیح یک جریان فکری ، زمینه وقوع گناه را ناهموار می کند مانند تشویق به ازدواج و سهل گیری آن برای دفع و کاهش خطر زنا.

وی با بیان اینکه قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، قانون مترقی است که از امر کنندگان در قبال زورگویی حاکمان و کارمندان دولت و تعرض اشرار حمایت می کند اظهار داشت: اگر کارمندی ، مافوق خود را امر به معروف و نهی از منکر کند او نمی تواند شرایط حقوقی کارمند را تغییر دهد، اضافه کار او را قطع کند یا سمت او را تنزل دهد . فقط می تواند در دادگاه حقوقی مراجعه کند و اگر ثابت کرد که کارمند گزافه گویی کرده و تهمت زده است ؛ مجازات او را از دادگاه بخواهد.

توکلی با اشاره به اینکه این قانون در اواخر مجلس نهم به تصویب رسید گفت: سازمان دیده بان دفاع از حقوق شهروندی شفاف سازی رفتار حاکمان و مبارزه با فساد است  اگر ما بخواهیم فساد سیستمی مدیر که آبروی نظام را می برد را از بین ببریم و مهار کنیم چاره ای جز مبارزه جمعی نداریم و چون برخوردهای فردی امر به معروف و نهی از منکر موثر نیست به ناچار باید به کار جمعی متوسل شد.

 

 

نظر دادن

چندرسانه ای

"ضد خش" به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

رونمایی از فیلم کوتاه شرمساری + لینک دانلود رونمایی از فیلم کوتاه شرمساری + لینک دانلود به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

غنیمت فرصت غنیمت فرصت به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

پوستر دهه فجر انقلاب اسلامی پوستر دهه فجر انقلاب اسلامی به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

از نگاه علم

«نای سوخته» «نای سوخته» انتشارات تقدیر، کتاب «نای س...

آموزش امر به معروف و نهی از منکر (جلد سوم) آموزش امر به معروف و نهی از منکر (جلد سوم) به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

امربه معروف و نهی از منکر در آیینه اجتهاد امربه معروف و نهی از منکر در آیینه اجتهاد به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

آیا قطع رحم برای امر به معروف جایز است؟ آیا قطع رحم برای امر به معروف جایز است؟ به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع) امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع) چکیده: «امر به معروف» و «نهی...

چهل حدیث امر به معروف و نهی از منکر چهل حدیث امر به معروف و نهی از منکر قرآن كريم به كرّات به اهميت اين...