خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 212

امر به معروف و نهی از منکر، از اعظم شعائر دین و اقوم علامات شریعت و آیین است

امر به معروف و نهی از منکر، از اعظم شعائر دین و اقوم علامات شریعت و آیین است دوشنبه, 23 مرداد 1396
حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به این مطلب که امر به معروف و نهی از منکر، از اعظم شعائر دین و اقوم علامات شریعت و آیین است افزود: مقصد کلی از بعثت انبیا و ائمه و اوصیا و نایب گردانیدن متدینین از علما، بلکه قطب آسیای جمیع ادیان و ملل است که همه بر محور آن می گردند و در صورت اهمال و اخلال در انجام آن از میان می روند.
مدیر کل اداره تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر این نکته که در آیات و اخبار به کّرات آمده است که عاملین به آن صالحین و تارکین آن ملعون معرفی شده اند ،بیان کرد:.آیات زیادی درباره اهمیت این دو وظیفه مهم و بزرگ اجتماعی وارد شده است .
 معاونت مردم به دولت و مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تصریح کرد:در سوره آل عمران آمده است:باید از شماها گروهی وجود داشته باشند که مردم را به نیکویی و خیر فرا خوانند و به معروف امر کنند و از منکر باز دارند و آنان رستگارانند.
وی با اشاره به این نکته که امر به معروف و نهی از منکر، دو مرحله دارد: یکی مرحله فردی که هر کس باید به تنهایی وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و دیگری مرحله همگانی و دسته جمعی که در این حال، همه مردم موظفند برای پایان دادن به نابسامانی های اجتماعی دست به دست هم بدهند و با یکدیگر همکاری کنند.
وی اظهار داشت: در نوع اول که جنبه فردی دارد، شعاع آن محدود به توانایی فرد است، ولی در نوع دوم چون جنبه گروهی دارد و شعاع قدرت آن وسیع است، طبعا از شئون حکومت اسلامی به شمار می آید. این دو شکل از فراخوانی، یعنی مبارزه با فساد و دعوت به سوی حق، از شاهکارهای قوانین اسلامی است و لزوم تشکیل یک گروه نظارتی بر وضع اجتماعی و سازمان های حکومت را مشخص می سازد.
 در آیه ای از سوره توبه هم آمده است:
بزمانی با اشاره به آیه ای از سوره توبه  ازمردان و زنان مؤمن، دوستان و هواداران یکدیگرند نام برد وگفت:. امر به معروف و نهی از منکر می کنند، نماز را بر پا می دارند و زکات می دهند و از خدا و پیامبر فرمان برداری می کنند. خداوند آنان را مورد رحمت قرار دهد .
وی انجام این دو فریضه را مایه سعادت و برکت عنوان کرد وافزود: امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و اگرنیکی نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.
وی بیان کرد:در جامعه کنونی با پیشرفت امکانات ارتباطی از قبیل اینترنت، رسانه های صوتی و تصویری و... هر روز فرهنگ اسلامی بیشتر در معرض تهاجم فرهنگی قرار گرفته است و عدم آمادگی کافی در جوانان برای مقابله با این هجمه های فرهنگی، آسیب پذیری را بالا برده است.
این مسئول اظهار داشت: با ورود جوانان به عرصه های جدید می بایستی به امر به معروف نگرشی کاربردی تر صورت گیرد،اکنون که غرب با ترویج انواع مدها و پوشش ها و گویش ها سعی در ترویج و توسعه بی دینی دارد، امر به معروف می تواند ابزاری کارآمد در مقابله با آن باشد

نظر دادن

چندرسانه ای

از نگاه علم