خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 212

آیت الله صدیقی: برای نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر یک حرکت فراگیر ملی لازم است

آیت الله صدیقی: برای نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر یک حرکت فراگیر ملی لازم است شنبه, 03 تیر 1396

آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران در گفت وگویی تصریح کرد: انجام دادن فریضه امر به معروف و نهی از منکر نسبت به امور واجب و محرمات، واجب اما نسبت به مستحبات و مکروهات، مستحب است و این فریضه در زمان هایی که عمل به آن اثر ندارد و سبب مفسده شود و فساد را تشدید کند حرام خواهد شد. امر به معروف و نهی از منکر را همچنین زمانی که مال، آبرو و جان انسان با انجام دادن آن در معرض خطر قرار بگیرد حرام دانسته اند مگر آن که اساس دین در خطر باشد، مانند قیام سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) که ایشان برای نجات دین و امر به معروف و نهی از منکر، شهادت را انتخاب کرد. پس زمانی که پایه اخلاق، هویت و استقلال جامعه در مخاطره باشد امر به معروف و نهی از منکر واجب است.

وی ماه مبارک رمضان را به عنوان فرصتی ارزشمند برای نهادینه سازی فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه قلمداد و تصریح کرد: برای فرهنگ سازی و نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر یک حرکت فراگیر ملی لازم است و رسانه ها، مطبوعات و دستگاه تبلیغی مانند مسوولان حوزوی، امامان جماعت ها، صاحبان تریبون و وزارت خانه و سازمان هایی که عهده دار امور فرهنگی هستند باید در این مسیر گام بردارند اما در صورت بی توجهی آنان به این مهم، عذر از مردم پذیرفته نیست و مردم باید احساس تکلیف کنند و در هر جایی فساد و انحرافی مشاهده کردند، تذکر دهند. خداوند متعال در آیه 71 سوره توبه می فرماید: «مردان مؤمن و زنان مؤمن دوستان یکدیگرند به نیکی فرمان می دهند و از ناشایست باز می دارند و نماز می گذارند و زکات می دهند و از خدا و پیامبرش فرمانبرداری می کنند خدا اینان را رحمت خواهد کرد، خدا پیروزمند و حکیم است.»

آیت الله صدیقی در ادامه، رمضان را ماه کاهش عیوب، مشکلات اخلاقی و درونی دانست و گفت: رمضان ماه مبارزه با نفس محسوب می شود و به برکت این مبارزه با هواهای نفسانی است که انسان می تواند در این روزهای طولانی و گرم، روزه بگیرد و به این ترتیب اراده انسان تقویت شده و قادر خواهد بود تا با بازدارندگی در برابر هوا و هوس، الگوهایی شایسته را برای اطرافیان ترسیم کند به عنوان مثال فردی که بتواند در پرتو فضیلت های ماه مبارک رمضان، راستگویی را در خود نهادینه کند اطرافیان و اعضای خانواده از او راستگویی را خواهند آموخت. به طور طبیعی الگوها اثرگذاری بیشتری از گویندگان دارند. الگو خود حقیقت را نشان می دهد در حالی که فردی که با زبان، امر به معروف و نهی از منکر می کند تنها حقیقت را بر زبان جاری می سازد و هر فردی در شعاع شخصیت خویش می تواند اثر گذار باشد. علما و بزرگان دینی و استادان و آموزگاران اگر خود را به عنوان الگویی شایسته در جامعه نشان دهند اثر آن بیشتر از امر به معروف و نهی از منکر زبانی خواهد بود. اسوه و قهرمان اثر وجودی دارد و تاثیر وجودی بالاتر از اثر کلامی است.

امام جمعه موقت تهران در پایان، ماه رمضان را فصل محبت و عشق به خدا تعبیر کرد و اظهار داشت: به این دلیل رمضان را ماه ضیافت الهی نامیده اند که خداوند انسان ها را دعوت می کند تا با حضور در این ضیافت از برکت بی شمار آن بهره مند شوند بنابراین انسان باید شکرگزار درگاه الهی باشد و این حالت معنوی را در دیگر روزهای سال حفظ کند.

نظر دادن

چندرسانه ای

از نگاه علم