امروز : شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

  سه شنبه, 25 اسفند 1394

  جمهوری اسلامی ایران حفظ عزت و آبروی ملت شریف را از بزرگترین معروف ها می داند

  آیت الله طبرسی گفت: انقلاب اسلامی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر دستاوردهای خوبی داشته است

  که از جمله می توان به صدور انقلاب اسلامی، مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی، رشد علم و فناوری در سطح جهانی، حمایت از مظلومان و امّت مسلمان در برابر مستکبران و زورگویان جهان، پیشرفت های بسیار مهم و چشمگیر در حوزه های نظامی، صنعتی، تلاش و مجاهدت در جهت حفظ وحدت امت اسلامی اشاره کرد.
  به گزارش خبرنگار ستاد امر به معروف و نهی از منکر، آیت الله نورالله طبرسی ، امام جمعه استان مازندران که از سال ۱۳۴۲ امام راحل عظیم الشان ، پرچم مبارزه علیه طاغوت را برافراشتند یکی از سربازان آن بزرگوار بوده و در تظاهرات قم و فاجعه مدرسه فیضیه و مراجعت امام راحل به قم و در جشن عظیم مدرسه فیضیه برای ورود امام و نیز در تهران و مناطق تبلیغی حضور داشت و علیه نظام ستم شاهی فعالیت می کرد. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر، گفتگویی با ایشان انجام شده که در ادامه می خوانید.

  - امر به معروف و نهی از منکر چه نقشی در تفکر معمار کبیر انقلاب اسلامی در برابر رژیم استبدادی و دیکتاتوری پهلوی ایفا کرد؟

  رهبر كبير انقلاب حضرت امام خمینی (قدّس سره) احیاء کننده فريضه مهم الهی امر به معروف و نهي از منكر در عصر خود بود. امام(ره) بزرگترین منکر را حکومت فاسد پهلوی می دانست که با اساس اسلام در ستیز بود از این رو از سال 1342 که مبارزه خود را آغازکرد برای سرنگونی این رژیم با تمام توان به میدان آمد و در این راه هر گونه سختی و رنج و تبعید و زندان را تحمل کرد تا سرانجام در بهمن 1357با حضور گسترده مردم در صحنه، حکومت ظالم پهلوی را نابود و جمهوری اسلامی را در این مملکت برپا داشت.

  امام خميني(ره)بر اساس آيات قرآن و احاديث اهل بيت(عليهم السلام)دو فريضه امر به معروف و نهي از منكر را از والاترین و شریف ترین واجبات و از ضروريات دين، و اقامه ساير واجبات را در گرو اجراي اين دو فريضه عظيم می دانستند. بر همين اساس ايشان در روزهای اولیه بعد از پیروزی انقلاب به شوراي انقلاب اسلامي دستور تأسيس اداره امر به معروف و نهي از منكر را صادر فرمودند، كه طبق فرمايشات مرحوم حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد احمد آقاي خميني برخي آقايان از طرف شوراي انقلاب و دولت موقت به هر وسيله اي كه بود با اعلام اينكه تشكيلات لازم براي اجراي اين دستور مهم حضرت امام وجود ندارد، جلوي اجراي آن را گرفتند.

  -نسبت اقتصاد مقاومتی و امر به معروف و نهی از منکر چگونه است؟

  در اين خصوص بايد بيان كنم، كه توصيه به صرفه جويي و جلوگيري از اسراف به منزله امر به معروف و نهي از منكر است. و خداوند متعال در قرآن كريم به پرهيز از اسراف تأكيد فرموده است.

  اسراف در واقع علاوه بر اينكه بر توانايي هاي مالي شخص اثر مي گذارد بلكه موجب از بين رفتن امكانات و سرمايه هاي ملي نيز مي شود.

  همه بايد حمايت از توليدات داخلي را به عنوان مصداق معروف و تفاخر به كالاي خارجي را مصداق منكر مورد توجه قرار دهيم، چرا كه حمايت از توليد داخلي موجب رونق اقتصاد، اشتغال جوانان و عدم وابستگي به كشورهاي بيگانه در حوزه صنعت را در پي خواهد داشت كه تمامي اين موارد نيز خود از مصاديق معروف هستند. سعي كنيم يكديگر را به استفاده از توليدات داخلي تشويق كنيم كه اين خود همان امر به معروف است.

  اسراف و تبذير پيامدهايي همچون کم برکتی، زوال نعمت، ورشکستگی، فقر، نابودی امکانات را به همراه دارد وبا توجه به توطئه هاي دشمن در حوزه فشار اقتصادي به انقلاب اسلامي ايران كه بارزترين اين فشارها اعمال تحريم هاي اقتصادي عليه ايران اسلامي مي باشد، همه افراد جامعه لازم است صرفه جويي و استفاده درست از سرمايه ها و امكانات را به عنوان يكي از مصاديق بزرگ معروف دانسته و اهتمام لازم را در ناكام گذاشتن دشمن در عرصه تحريم و فشار اقتصادي را دستور كار داشته باشند.

  -دیدگاه رهبری نسبت به امر به معروف و نهی از منکر را بیان فرمایید.

  مقام معظم رهبری امر به معروف و نهی از منکر را واجب فراموش شده و به نوعی زیربنای همه‌ حرکات اجتماعی اسلام می دانند و همیشه نسبت به اهتمام و توجه مسئولین و مردم شریف ایران به احیاء و انجام این فریضه الهی تأکید داشته و دارند.

  ایشان در همین فروردین سال جاری(1394) در فرمایشاتی که در حرم مطهر رضوی ایراد فرمودند: نسبت به فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر اشاره داشته و فرمودند: ایجاد و حفظ نظام اسلامی، اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، سلامت محیط خانوادگی، تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده‌ برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید، همگانی کردن اخلاق اسلامی، گسترش علم و فنّاوری، استقرار عدالت قضائی و عدالت اقتصادی، مجاهدت برای اقتدار ملّت ایران و ورای آن و فراتر از آن، اقتدار امّت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی؛ مهم‌ترین معروفها است و همه موظّفند در راه این معروفها تلاش کنند؛ امر کنند. و نقطه‌ی مقابل اینها هم عبارت است از. ابتذال اخلاقی، کمک به دشمنان اسلام، تضعیف نظام اسلامی، تضعیف فرهنگ اسلامی، تضعیف اقتصاد جامعه و تضعیف علم و فنّاوری که منکر هستند؛ از این منکرها باید نهی کرد.

  رهبر معظم انقلاب تذکر لسانی را وظیفه همه آحاد جامعه دانسته و در همین ارتباط نیز فرمودند: همه‌ مؤمنان در هر نقطه‌ای از عالم که هستند، موظّفند جامعه را به‌سمت نیکی،  معروف و همه‌ کارهای نیکو حرکت دهند؛ و همه را از بدی‌ها، از پستی‌ها، از پلشتی‌ها دور بدارند.

  - دستاوردهای انقلاب اسلامی در این 37 سال در مورد امر به معروف و نهی از منکر چه بوده است؟

  انقلاب اسلامی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر دستاوردهای خوبی داشته است که از جمله می توان به: صدور انقلاب اسلامی، مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی، رشد علم و فناوری در سطح جهانی، حمایت از مظلومان و امّت مسلمان در برابر مستکبران و زورگویان جهان، پیشرفت های بسیار مهم و چشمگیر در حوزه های نظامی، صنعتی، تلاش و مجاهدت در جهت حفظ وحدت امت اسلامی اشاره کرد.

  حال در خصوص تشکیلات امر به معروف و نهی از منکر باید بیان کنم که بحمد الله شاهد تصویب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر هستیم و امیدواریم مسئولین محترم و مردم عزیز اهتمام و همکاری شایسته ای را در اجرای این قانون داشته باشند. چرا که بر پایی سایر واجبات و دستورات الهی در گرو اجرای خوب این فریضه عظم امر به معروف و نهی از منکر است.

  - سیاست خارجی جمهوری اسلامی تا چه مقدار بر اساس موازین امر به معروف و نهی از منکر تنظیم شده است؟

  جمهوری اسلامی ایران حفظ عزت و آبروی ملت شریف ایران را از بزرگترین معروف ها می داند، لذا می بینیم در این 37 سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد راه مقاومت و ایستادگی را در برابر زورگویی ها و فشارهای آمریکای جنایتکار و همپیمانانش برگزیده است. مقاومت و پایداری در برابر انواع فشارهای استکبار جهانی در عرصه های نظامی، سیاسی، اقتصادی، و غیره موجب اقتدار امت اسلامی شده است.

  همین دستاوردی که در عرصه مذاکرات هسته ای داشتیم نمونه ای از مقاومت و ایستادگی ملت و مسئولین در برابر زیاده خواهی ها و زورگویی های استکبار جهانی است، که در همین رابطه باید بیان کنم که مقام معظم رهبری در جلساتی که با مسئولان نظام بویژه فعالان عرصه دیپلماسی داشتند نسبت به حفظ عزت و آبروی ملت ایران و دفاع از حقوق این ملت عزیز تأکید نموده اند.

  یکی دیگر از موضوعات مهم که از بزرگترین معروف ها نیز می باشد و مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان که در اول فروردین سال 94 در حرم مطهر رضوی به آن اشاره فرمودند همین تلاش و مجاهدت برای حفظ وحدت اسلامی است که استکبار جهانی با کمک هم پیمانان منطقه ای اش از جمله آل سعود و قطر به حمایت تروریست های وهابی از جمله القاعده و داعش اقدام کرده تا از این طریق به جنگ و تفرقه افکنی بین امت اسلامی بپردازد و محیط امنی را برای غده سرطانی یعنی اسرائیل جنایتکار فراهم کند.

  لذا جمهوری اسلامی در این عرصه، به منظور آگاهسازی افکار عمومی تمامی کشورها بویژه جهان اسلام نسبت به پیامدهای بین المللی توطئه های شوم جنایتکاران عالم در ایجاد تفرقه و جنگ قومی و مذهبی در بین امت اسلامی و بر ملا نمودن نقشه های شومی که در راستای سیاستهای صهیونیست بین الملل در ایجاد اسلام هراسی و ایران هراسی دارند اقدامات ارزنده ای را با هدایت و رهبری مقام عظمای ولایت داشته است.

  حمایت از مظلومان و مستضعفان عالم از جمله مردم مظلوم فلسطین، یمن، سوریه یکی دیگر از مهمترین معروفهایی است که جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی در دستور کار خود قرار داده است.

   و لازم است خاطر نشان کنم که جمهوری اسلامی به رسمیت شناختن رژیم جعلی و جنایتکار صهیونیستی و کمک به دشمنان اسلام توسط امت اسلامی را از مهمترین منکرات می داند.

   

  - ارتباط و رخدادهای منطقه ای با امر به معروف و نهی از منکر را چطور ارزیابی می کنید؟

  بیداری اسلامی که در منطقه در حال انجام است نشان دهنده اثرگذاری پیروزی انقلاب اسلامی ایران در هوشیاری و بیداری مظلومين و مستضعفين جهان بویژه امت اسلامی در برابر حکومتهای ظالم و مستکبر میباشد.

  تأثير حضرت امام خميني(ره) از جنبه ديني و اسلامي بر مسلمانان، کم نظير است. در واقع، از قرن پانزدهم در دنياي غرب و شايد کمي پس از صدر اسلام، شخصيتي را نمي بينيم که اين همه، نهضت، افکار و عملکرد و راهبردهايش در سطح جهان بويژه جهان اسلام تأثير گذاشته باشد.

  نظر به اینکه قیام در برابر حکومتهای مستکبر و طاغوت از مهمترین معروف ها می باشد، امام خمینی(ره) در فرمایشاتشان امت اسلامی را نسبت به این موضوع امر به معروف و نهی از منکر می کردند و برای مثال در این خصوص فرمودند: کشورهای اسلامی و مستضعفان جهان، قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده‌های شرق و غرب و وابستگان و تفاله‌های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتکال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتکاران را از کشورهای خود کوتاه کنند.

  حالا می بینیم مردم مظلوم بحرین، یمن و سایر کشورهای اسلامی از جمله تونس، لیبی در برابر حکومت های طاغوت و مستکبر قیام کردند و سعی در ایجاد نظامی اسلامی مبتنی بر اسلام ناب محمدی دارند، چراکه بیدار شده اند و فهمیدند اسلامی که حاکمان و مسئولین شان ادعای آن را داشته اند اسلام آمریکایی بوده نه اسلام ناب.

  لذا می بینیم آمریکائی ها و صهیونیست بین الملل و هم پیمانان منطقه ای شان از جمله آل سعود جنایتکار سعی در ایجاد انحراف در بیداری اسلامی از مسیر اصلی اش را دارند و در همین رابطه است که شاهد حمله و کشتار فجیع مردم مظلوم یمن و به شهادت رساندن حضرت آیت ا... نمر باقر النمر توسط آل سعود، سرکوب مردم مظلوم بحرین توسط آل خلیفه جنایتکار هستیم.

  از سوی دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت و امت اسلامی و حتی مستضعفان جهان در برابر جنایات آمریکای خبیث و متحدانش از معروف های بسیار مهمی است که از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی توسط حضرت امام خمینی(ره) و در حال حاضر نیز مقام معظم رهبری نسبت به آن تأکید داشته و دارند و در عرصه سیاست خارجی نیز می توان آنرا به وضوح درک کرد.

   

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  نشریه راه رشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  جهت دانلود بر روی پیوست کلیک کنید
  راه رشد 187

  راه رشد 187

  برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری
  راه رشد 186

  راه رشد 186

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری

  نشریه آئینه رشد

  نشریه شماره 57

  نشریه شماره 57

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 56

  نشریه شماره 56

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55
  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.