امروز : شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

  دوشنبه, 01 آذر 1395

  مسئولان وظیفه ویژه در مورد امر به معروف و نهی از منکر دارند

  عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه مسئولان وظیفه ویژه در مورد امر به معروف و نهی از منکر دارند گفت: اگر مردم ببینند مسئولان به اجرای فریضتین اهتمام دارند آنها نیز آمادگی برای انجام این رسالت پیدا می کنند و بر عکس اگر ببینند مسئولان این فریضه را جدی نمی گیرند مردم نیز این امر را جدی نخواهند گرفت.

   به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، حجت الاسلام و المسلمین محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و قائم مقام آیت الله مصباح در موسسه امام خمینی (ره) در گفتگو با خبرنگار ستاد در مورد ضرورت اجرای فریضتین از سوی مسئولان دستگاههای اجرایی گفت: اصل امر به معروف و نهی از منکر ، در آیات و روایات تعابیری دارد که بی نظیر است و در مورد سایر دستورات دینی این تعابیر نیامده است.

  وی در ادامه افزود: اینکه در آیات و روایات در مورد امر به معروف و نهی از منکر تعابیر بی نظیر آمده ، نشانه عظمت این امردر زندگی فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی است.  و در قرآن کریم شاخص بهترین امت ، امر به معروف و نهی از منکر نمودن است و در روایات آمده تمام اعمال نیک را اگر جمع کنیم حتی جهاد و شهادت را جمع کنیم در مقایسه با امر به معروف به منزله دریای خروشان عمیق گسترده است و سایر اعمال به اندازه ذرات ریز که در فضا معلق می شود.

  رجبی تصریح کرد: این عظمت بیانگر این است که همه ما اهتمام ویژه ای به امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم منتها مسئولان باید جدی تر به این امر اهتمام ورزند چرا که مردم تحت تاثیر مسئولان هستند که اگر مسیر درستی طی کنند توده مردم نیز مسیر درست را طی می کنند و اگرخدای ناکرده به انحراف کشیده شوند جامعه هم به انحراف کشانده می شود.

  عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه نقش مسئولین به میزان مسئولیتی که دارند بسیار با اهمیت است گفت: مسئولان به واسطه مسئولیت اجتماعی و جایگاهی برتری که دارند به میزان بیشتری تاثیر گذار هستند و اعمال و رفتارشان در سعادت یا شقاوت جامعه نقش دارد فلذا مسئولیت سنگین تری دارند.

  وی اظهار داشت: در آیات و روایات افرادی که منسوب به مسئولان هستند نیز به دلیل انتساب آنها ، اعمال و رفتارشان که جنبه منفی داشته باشد بیشتر نکوهش می شوند به عنوان مثال ، زنان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به واسطه کار نیک دوبرابر پاداش و به دلیل کار ناشایست دو برابر عقوبت می شدند.

  حجت الاسلام و المسلمین رجبی تاکید کرد: مسئولان وظیفه ویژه در مورد امر به معروف و نهی از منکر دارند و اگر مردم ببینند مسئولان به اجرای فریضتین اهتمام دارند آنها نیز آمادگی برای انجام این رسالت پیدا می کنند و بر عکس اگر ببینند مسئولان این فریضه را جدی نمی گیرند مردم نیز این امر را جدی نخواهند گرفت.

  وی در تشریح اهمیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسط مسئولان در زیر مجموعه دستگاه متبوع افزود: اگر مسئولان به جای اینکه خود امر به معروف و نهی از منکر کنند ، آمران به معروف و ناهیان از منکر زیر مجموعه خود را توبیخ کنند اثر سوء در سایر اعضای زیر مجموعه وزارتخانه خواهد گذاشت از این جهت مسئولان به دلیل موقعیتی که دارند ضمانت اجرایی برای اجرای فریضتین خواهند بود و امر به معروف آنها به دلایل روانی و اجتماعی و دینی اثر گذاری و زمینه سازی بیشتری فراهم می کند.

  قائم مقام آیت الله مصباح در موسسه امام خمینی (ره) همچنین گفت: مسئولان در جامعه اسلامی کسانی هستند که باید الگویی برای جامعه باشند و آنچه انقضای جامعه اسلامی است این است که مسئولان آن صلاحیت ویژه ای که جنبه الگویی داشته باشد را دارا باشند چرا که مسئولان نظام نقش الگو و بیشترین تاثیر را دارند.

  وی خاطر نشان کرد: علمای بزرگ در سمت مرجعیت در مقابل رهبر معظم انقلاب که مسئولیت رهبری دارد ولایی عمل کرده و هر عملی ایشان انجام دهند برایشان حکم الگویی است که باید آن را تبعیت کنند و شاخص و ملاکی برای انجام آن عمل برایشان است و از رهبر فرزانه تاثیر می گیرند.

  این مسئول در پایان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر مسئولین از 4 جهت یاد شده اثرش بیشتر از سایرین است و کوتاهی آنان در این زمینه نیز از 4 جهت جامعه را دچار مشکل می کند گفت: اگر می بینیم جامعه ای دچار اضمحلال فرهنگی می شود مسئولان آن نقش عمده ای در این نابودی دارند.

   

   

   

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  نشریه راه رشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  جهت دانلود بر روی پیوست کلیک کنید
  راه رشد 187

  راه رشد 187

  برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری
  راه رشد 186

  راه رشد 186

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری

  نشریه آئینه رشد

  نشریه شماره 57

  نشریه شماره 57

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 56

  نشریه شماره 56

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55
  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.