خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 212

نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف بسیار حساس است

نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف بسیار حساس است شنبه, 01 آبان 1395

استاد حوزه علمیه، اهمیت گفتار و کردار پسندیده دست اندراکاران مساجد در گسترش امر به معروف و نهی از منکر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: هرگونه کم کاری، رفتار زشت و گفتار تند و ناپسندیده می‌تواند زمینه ساز دوری مردم به ویژه کودکان و جوانان از مساجد و دستورات دین شود.

 به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به نقل از خبرگزاری شبستان، مساجد به عنوان بنیادی‌ترین و اصلی‌ترین مکان تبلیغ دین در اسلام و ائمه جماعات در جایگاه مدیران طبیعی خانه‌های خدا، نقشی اصلی در ایفا و احیای امر به معروف و نهی از منکر دارند. خبرنگار ما در گفت‌و‌گو با تعدادی از ائمه جماعات به بررسی اهمیت این دستور دینی و نقش مساجد در گسترش آن پرداخته است که در این نوبت، مشروح نظرات حجت‌الاسلام و المسلمین سیدناصر احمدی، امام جماعت مسجد طوس، عضو دفتر آیت‌الله العظمی نوری همدانی و استاد حوزه علمیه می‌آید. 

احمدی امر به معروف و نهی از منکر را دستور خداوند برای تمام مردم به ویژه خواص و علما خواند و گفت: خداوند می‌فرماید «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر: باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند» (آل عمران: 104).

 وی با اشاره به آیه «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللّه: شما بهترین امتی بودید که به سود انسان ها آفریده شده اند؛ (چه اینکه) امر به معروف و نی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید» (سوره آل عمران: 110)، افزود: امر به معروف و نهی از منکر که جزو امتیازات مسلمانان معرفی شده، امروزه در جامعه ایران بسیار دشوار و همراه با مشکلات بسیار است.

 امام جماعت مسجد طوس خاطرنشان کرد: انجام هر واجبی از جمله امر به معروف و نهی از منکر باید با اخلاق نیکو و گفتار پسندیده باشد همچنان که پروردگار از میان تمام اوصاف حضرت محمد (ص) گفتار و کردار نیکوی ایشان را دلیل جذب مردم به آن حضرت معرفی می کند «وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ» (قلم: 4).

 احمدی نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف و نهی از منکر را بسیار حساس و مهم خواند و اضافه کرد: این اهمیت به دلیل ارتباط مستمر و ثابت مردم با خانه‌های خدا است؛ ارتباطی که در تمام فصول سال و در تمام مناسبت‌ها وجود دارد.

 وی اهمیت گفتار و کردار پسندیده دست اندراکاران مساجد در گسترش امر به معروف و نهی از منکر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: هرگونه کم کاری، رفتار زشت و گفتار تند و ناپسندیده می‌تواند زمینه ساز دوری مردم به ویژه کودکان و جوانان از مساجد و دستورات دین شود.

 امام جماعت مسجد طوس ادامه داد: امام حسین (ع) برای اصلاح امت پیامبر (ص) و امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد، بنابراین امروزه نیز باید علما و ائمه جماعات، که بیش از سایر روحانیون ارتباط مستمر و روزانه با مردم دارند، این فریضه را در جامعه گسترش دهند.

احمدی گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) در برابر یزید که مجسمه فسق و ستم و نماد منکر بود، ایستاد و در این راه از جان خود، خانواده و نزدیکان شان گذشت و این همه جانفشانی و ایثار برای گسترش و احیای امر به معروف و نهی از منکر بود، بنابراین همه باید در برابر مدیران و مسئولان فاسد و ستمگر ایستادگی و مقاومت کنند.

 وی افزود: ائمه جماعات به عنوان مبلغان دین که بیشترین ارتباط را با مردم دارند ضمن تبیین ابعاد و شرایط امر به معروف و نهی از منکر باید مردم را به انجام این فریضه الهی تشویق کنند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مساجد مهم ترین پایگاه برای امر به معروف و نهی از منکر هستند همچنان که بیشتر شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از این خانه های خدا برخاستند، خاطرنشان کرد: مدافعان حرم که از ایران، افغانستان (فاطمیون)، پاکستان (زینبیون) و سایر کشورهای اسلامی در سوریه به دفاع از حریم ولایت و امامت اشتغال دارند، با تشویق ائمه جماعات و علما برای انجام وظیفه شرعی خود جانفشانی می کنند.

 احمدی اضافه کرد: دفاع از حرم نیز مصداق کامل امر به معروف و نهی از منکر است و شهدای مدافع حرم که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای، مقام معظم رهبری به آنها افتخار می‌کنند، تربیت یافتگان مساجد، ائمه جماعات و علما هستند.

 امام جماعت مسجد طوس در پایان گفت: امر به معروف و نهی از منکر جزو واجبات و در ردیف نماز و حج (فروع ده گانه) است بنابراین ائمه جماعات از ظرفیت مساجد برای تبیین این فریضه الهی استفاده کنند.

 

نظر دادن

چندرسانه ای

"ضد خش" به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

رونمایی از فیلم کوتاه شرمساری + لینک دانلود رونمایی از فیلم کوتاه شرمساری + لینک دانلود به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

غنیمت فرصت غنیمت فرصت به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

پوستر دهه فجر انقلاب اسلامی پوستر دهه فجر انقلاب اسلامی به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

از نگاه علم

«نای سوخته» «نای سوخته» انتشارات تقدیر، کتاب «نای س...

آموزش امر به معروف و نهی از منکر (جلد سوم) آموزش امر به معروف و نهی از منکر (جلد سوم) به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

امربه معروف و نهی از منکر در آیینه اجتهاد امربه معروف و نهی از منکر در آیینه اجتهاد به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

آیا قطع رحم برای امر به معروف جایز است؟ آیا قطع رحم برای امر به معروف جایز است؟ به گزارش روابط عمومی ستاد امر...

امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع) امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی(ع) چکیده: «امر به معروف» و «نهی...

چهل حدیث امر به معروف و نهی از منکر چهل حدیث امر به معروف و نهی از منکر قرآن كريم به كرّات به اهميت اين...