خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 212

نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف بسیار حساس است

نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف بسیار حساس است شنبه, 01 آبان 1395

استاد حوزه علمیه، اهمیت گفتار و کردار پسندیده دست اندراکاران مساجد در گسترش امر به معروف و نهی از منکر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: هرگونه کم کاری، رفتار زشت و گفتار تند و ناپسندیده می‌تواند زمینه ساز دوری مردم به ویژه کودکان و جوانان از مساجد و دستورات دین شود.

 به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به نقل از خبرگزاری شبستان، مساجد به عنوان بنیادی‌ترین و اصلی‌ترین مکان تبلیغ دین در اسلام و ائمه جماعات در جایگاه مدیران طبیعی خانه‌های خدا، نقشی اصلی در ایفا و احیای امر به معروف و نهی از منکر دارند. خبرنگار ما در گفت‌و‌گو با تعدادی از ائمه جماعات به بررسی اهمیت این دستور دینی و نقش مساجد در گسترش آن پرداخته است که در این نوبت، مشروح نظرات حجت‌الاسلام و المسلمین سیدناصر احمدی، امام جماعت مسجد طوس، عضو دفتر آیت‌الله العظمی نوری همدانی و استاد حوزه علمیه می‌آید. 

احمدی امر به معروف و نهی از منکر را دستور خداوند برای تمام مردم به ویژه خواص و علما خواند و گفت: خداوند می‌فرماید «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر: باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند» (آل عمران: 104).

 وی با اشاره به آیه «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللّه: شما بهترین امتی بودید که به سود انسان ها آفریده شده اند؛ (چه اینکه) امر به معروف و نی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید» (سوره آل عمران: 110)، افزود: امر به معروف و نهی از منکر که جزو امتیازات مسلمانان معرفی شده، امروزه در جامعه ایران بسیار دشوار و همراه با مشکلات بسیار است.

 امام جماعت مسجد طوس خاطرنشان کرد: انجام هر واجبی از جمله امر به معروف و نهی از منکر باید با اخلاق نیکو و گفتار پسندیده باشد همچنان که پروردگار از میان تمام اوصاف حضرت محمد (ص) گفتار و کردار نیکوی ایشان را دلیل جذب مردم به آن حضرت معرفی می کند «وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ» (قلم: 4).

 احمدی نقش مساجد در تبیین و گسترش امر به معروف و نهی از منکر را بسیار حساس و مهم خواند و اضافه کرد: این اهمیت به دلیل ارتباط مستمر و ثابت مردم با خانه‌های خدا است؛ ارتباطی که در تمام فصول سال و در تمام مناسبت‌ها وجود دارد.

 وی اهمیت گفتار و کردار پسندیده دست اندراکاران مساجد در گسترش امر به معروف و نهی از منکر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: هرگونه کم کاری، رفتار زشت و گفتار تند و ناپسندیده می‌تواند زمینه ساز دوری مردم به ویژه کودکان و جوانان از مساجد و دستورات دین شود.

 امام جماعت مسجد طوس ادامه داد: امام حسین (ع) برای اصلاح امت پیامبر (ص) و امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد، بنابراین امروزه نیز باید علما و ائمه جماعات، که بیش از سایر روحانیون ارتباط مستمر و روزانه با مردم دارند، این فریضه را در جامعه گسترش دهند.

احمدی گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) در برابر یزید که مجسمه فسق و ستم و نماد منکر بود، ایستاد و در این راه از جان خود، خانواده و نزدیکان شان گذشت و این همه جانفشانی و ایثار برای گسترش و احیای امر به معروف و نهی از منکر بود، بنابراین همه باید در برابر مدیران و مسئولان فاسد و ستمگر ایستادگی و مقاومت کنند.

 وی افزود: ائمه جماعات به عنوان مبلغان دین که بیشترین ارتباط را با مردم دارند ضمن تبیین ابعاد و شرایط امر به معروف و نهی از منکر باید مردم را به انجام این فریضه الهی تشویق کنند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مساجد مهم ترین پایگاه برای امر به معروف و نهی از منکر هستند همچنان که بیشتر شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از این خانه های خدا برخاستند، خاطرنشان کرد: مدافعان حرم که از ایران، افغانستان (فاطمیون)، پاکستان (زینبیون) و سایر کشورهای اسلامی در سوریه به دفاع از حریم ولایت و امامت اشتغال دارند، با تشویق ائمه جماعات و علما برای انجام وظیفه شرعی خود جانفشانی می کنند.

 احمدی اضافه کرد: دفاع از حرم نیز مصداق کامل امر به معروف و نهی از منکر است و شهدای مدافع حرم که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای، مقام معظم رهبری به آنها افتخار می‌کنند، تربیت یافتگان مساجد، ائمه جماعات و علما هستند.

 امام جماعت مسجد طوس در پایان گفت: امر به معروف و نهی از منکر جزو واجبات و در ردیف نماز و حج (فروع ده گانه) است بنابراین ائمه جماعات از ظرفیت مساجد برای تبیین این فریضه الهی استفاده کنند.

 

نظر دادن

چندرسانه ای

از نگاه علم