امروز : دوشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

  شنبه, 07 مرداد 1396

  امر به معروف و نهی از منکر در عرصه عفاف و حجاب

  یکی از معضلاتی که پس از انقلاب دامن‌گیر قشر متدین شده است این است که تا صحبت از امر به معروف و نهی از منکر می‌شود، سریع به سراغ «عفاف و حجاب» می‌روند و از اهم منکرات، به بدحجابی اشاره می‌کنند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف یکی از معضلاتی که پس از انقلاب دامن‌گیر قشر متدین شده است این است که تا صحبت از امر به معروف و نهی از منکر می‌شود، سریع به سراغ «عفاف و حجاب» می‌روند و از اهم منکرات، به بدحجابی اشاره می‌کنند. البته یکی از دلایلی که برای دخالت حکومت در امر عفاف و حجاب، در فقه اسلامی وجود دارد، «امر به معروف و نهی از منکر» است ولی این دلیل نمی‌شود که این فریضه‌ی والا را در عفاف و حجاب منحصر ببینیم که این نوع مواجهه، ظلم به هر دو ارزش مذکور است.

  اکنون پس از طی چهار دهه از انقلاب اسلامی، لازم است ارزیابی‌ای از نحوه «امر به معروف و نهی از منکر» در حوزه «عفاف و حجاب» داشته باشیم. در این مجال مختصر به نکاتی در این راستا اشاره می‌شود:

  ۱️- امر به معروف و نهی از منکر: مبنای اصلی امر به معروف و نهی از منکر، محبت به هم دیگر می‌باشد. یعنی ما فرد مقابل را دوست داشته و نگران سرنوشت وی هستیم؛ حال وقتی چنین محبتی مبنای عمل قرار گیرد، فرد برای به نتیجه رساندن فعالیت خود و نجات فرد، از هیچ تلاشی فروگزار نکرده و سعی در پیدا کردن بهترین راه اثرگذاری در فرد، بدون ایجاد کوچکترین ناراحتی می‌نماید. در واقع مشکل عدم تأثیر، ناشی از رفتار بد ما و بلد نبودن نحوه نهی از منکر است نه خود این نهاد و تذکر.

  از طرف دیگر، شروط ذکر شده برای آن، ایجادی هستند یعنی باید این شرایط را ایجاد کرد؛ به عبارت دیگر، شرط تاثیر را باید به وجود بیاوریم نه اینکه چون تاثیر نداشت، بی‌خیال وظیفه و تکلیف شویم. در واقع محبت و حساسیت نسبت به سرنوشت، به افراد جامعه، اجازه‌ی سکوت و بی‌تفاوتی به بهانه‌هایی مثل رعایت نشدن شروط را نمی‌دهد و همچون آب جاری، تلاش خواهد کرد، مسیر خود را بیابد. اگر نصح و خیرخواهی مبنای اقدام شد دیگر خشونت و عصبانیت در این بین جایی ندارد مگر در موارد محدود که آن نیز بیشتر در حوزه عمل حاکمیت است نه مردم. آن‌هم با باندها و جریان‌های سازمان‌دهی‌شده.

  ۲️-«معروف» و «منکر»: تا امر خوبی در اذهان مردم جامعه تبدیل به «معروف» نشده باشد نمی‌توان به آن امر کرد و مادامی که امر زشت و مذمومی، تبدیل به «منکر» نشده باشد، نمی‌توان از آن نهی نمود. البته این نباید بهانه‌ای برای بی‌عملی باشد بلکه لازم است زمینه‌سازی انجام گیرد.

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  چند رسانه ای

  نشریه راه رشد

  نشریه راه رشد نسخه 191

  نشریه راه رشد نسخه 191

  برای دانلود فایل PDF نشریه راه رشد بر روی لینک ذیل کلیک نمایید:دریافت فایل
  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  جهت دانلود بر روی پیوست کلیک کنید
  راه رشد 187

  راه رشد 187

  برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری

  نشریه آئینه رشد

  نشریه شماره 57

  نشریه شماره 57

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 56

  نشریه شماره 56

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55
  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.