امروز : دوشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

  دوشنبه, 18 بهمن 1395

  امر به معروف و نهی از منکر ؛ در آیینه فتوا

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کتاب امر به معروف و نهی از منکر ؛ در آیینه فتوا به قلم جعفر ربانی به شرح ذیل معرفی می شود.

  انتشارات : پژوهشکده امربه معروف و نهر از منکر

  محل نشر : قم 

  سال انتشار :1393

  گزیده ای از کتاب به این شرح است.
  امربه معروف و نهی از منکر ، دو رکن از احکام و فرائض الهی و دو حقیقت از عالی ترين و اساسی ترين احکام نورانی اسلام میباشد.

  اين دو ستاره پر فروغ ، دارای درخشندگی خاصی در بین ساير تکالیف بوده و هماره مورد توجه و تأکید معصومین علیهم السلام ، و ساير بزرگان دينی بوده است .

  جای بسی تأسف و تعجب است که به رغم تأکیدات فراوان قرآن مجید و روايات منقوله از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله )و اهل بیت ايشان (علیهم السلام ) اين دو فريضه کمتر مورد عنايت قرار گرفته است.

  آيا وقتی امام حسین علیه السلام با شعار  «اريد ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر»هدف از قیام خود را احیای امر به معروف و نهی از منکر معرفی می نمايند مقصودی جز اين دارند که هم اهمیت قیام خودرا به جامعه نشان دهند و هم اهمیت امر به معروف و نهی از منکر را ؟

  اين در حالی است که فقهای عظام نیز به پیروی از قرآن و عترت ، در طول تاريخ و نیز در زمان ما ، پیوسته بر اين دو امر مهم تأکید داشته لزوم انجام آن را در جوامع اسلامی و غیر اسلامی خواستار شده اند.

  غباری که بر چهره نورانی اين دو رکن رکین و اين دو حقیقت متین نشسته است و آن دو را در گوشه غربت فروبرده جای بسی تأمل است که از کجا ناشی شده ؟ و چرا تا کنون کمتر در پی زدودن آن بوده و هستیم ؟!

  به وضوح مشاهده می شود که اردوگاه کفر و نفاق در پی مديريت منکرات است تا آن را به همه جوامع و به خصوص جوامع اسلامی تزريق نمايد قرآن در اين زمینه زيبا میفر مايد : منافقین نهی از معروف و امر به منکر مینمايند ، آنان به دنبال اين

  هستند که فساد و منکرات را در جامعه اشاعه دهند الْمُنافِقُونَ وَ الْمُنافِقاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْکَرِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَ يَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللَّهَ فَنَسِیَهُمْ إِنَّ الْمُنافِقینَ هُمُ الْفاسِقُون

  مردان منافق و زنان منافق ، همه از يك گروهند! آنها امر به منکر، و نهى از معروف مى کنند؛ و دستهايشان را (از انفاق و

  بخشش) مىبندند؛ خدا را فراموش کردند، و خدا (نیز) آنها را فراموش کرد(،و رحمتش را از آنها قطع نمود)؛ به يقین، منافقان همان فاسقانندحال که چنین است بر اردو گاه ايمان ومؤمنین لازم است اقدام متقابل انجام داده در پی زدودن آثار کفر و نفاق بر آيند و امر به معروف و نهی از منکر نمايند قرآن در اين زمینه نیز زيبا فرموده است : وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ

  بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ يُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ يُطیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِكَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزيزٌ حَکیمٌ

  مردان و زنان با ايمان، ولىّ (و يار و ياور) يکديگرند؛ امر به معروف، و نهى از منکر مىکنند؛ نماز را برپا

  مى دارند؛ و زکات را مىپردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت مىکنند؛ بزودى خدا آنان را مورد رحمت خويش قرار مى دهد؛ خداوند توانا و حکیم استبه نظر می رسد با نگاهی عمیق و هشیارانه به عنوان ابزاری کار آمد و فريضه ای نجات بخش و نیز

  سیستم نظارتی مردم بر مردم می توان به اين دو مقوله نگريست ، تا هم اين دو حکم الهی و هم ساير قوانین آسمانی اسلام را حیاتی دو باره بخشید .

  باشد که به اين وسیله به ندای خداوند لبیك گفته ، خود را مصداق خیر امة قرار دهیم و نیز زمینه ساز ظهور ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف واقع شويم.

  امید واريم نوشته حاضر تلاشی در اين جهت قلم داد شده چنانچه خداوند بپذيرد بدين وسیله گامی هرچند کوتاه در راستای تحقق اين هدف و رسالت عظیم برداشته باشیم .

  رجاء واثق آن که قشر فرهیخته کشور ما را از اندرز ها و تذکرات خويش محروم نفرمايندلازم میدانیم ازپژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر تشکرنموده توفیقات بیشتر اين عزيزان را در راه تحقق آرمان های اسلامی از درگاه احديت مسئلت نمايیم .

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  چند رسانه ای

  نشریه راه رشد

  نشریه راه رشد نسخه 191

  نشریه راه رشد نسخه 191

  برای دانلود فایل PDF نشریه راه رشد بر روی لینک ذیل کلیک نمایید:دریافت فایل
  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 190 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 189 منتشرشد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  نشریه راه رشد شماره 188منتشر شد

  جهت دانلود بر روی پیوست کلیک کنید
  راه رشد 187

  راه رشد 187

  برای مشاهده متن کامل نشریه راه رشد و دریافت فایل pdf پیوست را دانلود کنید.صاحب امتیاز:ستاد امر به معروف و نهی از منکر / مدیر مسئول: سید احمد زرگر / سردبیر:شورای سردبیری

  نشریه آئینه رشد

  نشریه شماره 57

  نشریه شماره 57

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 56

  نشریه شماره 56

  به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای مشاهده متن کامل نشریه آیینه رشد فایل pdf پیوست را دانلود کنید.
  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55

  نشریه شماره 55
  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  نشریه شماره 54

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.