امروز : چهارشنبه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۷

  سه شنبه, 29 خرداد 1397

  نقش حجاب در استحکام خانواده

  این مورد را ارزیابی کنید
  (0 رای‌ها)

  نقش حجاب در استحکام خانواده


  بدحجابي و بي توجهي به موازين شرعي و ديني موجب آشفتگي و انحرافات اخلاقي، سستي بنيان خانواده، بروز نزاع و گسيختگي در خانواده ها و كاهش احساس امنيت به ويژه در زنان مي شود.
  حجاب و پوشش در بينش توحيدي پيش از آنكه نيازي طبيعي باشد، امري فطري است و حفظ حجاب در جهان بيني اسلامي فرماني ازسوي خداوند سبحان است.
  بدحجابي و بي توجهي به موازين شرعي و ديني موجب آشفتگي و انحرافات اخلاقي،سستي بنيان خانواده، بروز نزاع و گسيختگي در خانواده ها و كاهش احساس امنيت به ويژه در زنان مي شود و مي توان گفت يکي از مهمترين علل افزايش طلاق در كشور، «بدحجابي» و رعايت نكردن حريم هاي عفاف و حجاب مي باشد .
  بدحجابي تسهيل كننده جدايي زوجين در جامعه به شمار مي رود و هنگامي که در جامعه هنجارهايي كه نه تنها در دين بلكه در عرف و اصالت ايراني ريشه دارد زير پا گذاشته شود و زنان و مردان با ظاهري نامعقول در بطن اجتماع حضور يابند، اين شيوه پوشش و رفتار منجر به تحريك هيجانات و غرايز شده و افراد را از نظر روحي و رواني تحت فشار قرار مي دهد.
  گرمي خانواده ها، استحكام رابطه زن و شوهر،تداوم زندگي، آرامش و ثبات، دلبستگي، عشق و علاقه مرد به همسر قانوني و شرعي خود مرهون حجاب زنان است و گسترش بي حجابي و بي بند و باري در جامعه منجر به بروز بسياري از آسيب هاي اجتماعي از جمله از هم گسيختگي خانواده ها و طلاق مي شود.
  مردان اگر به راحتي در تمام صحنه هاي اجتماع به زنان دسترسي داشته باشند، ضمانتي براي اثبات محبت و دلبستگي آنان به همسرانشان نخواهد بود. تحريك هوي و هوس، آنان را از زندگي دلسرد كرده و اين امر عامل مهمي برای از هم پاشيدگي كانون خانواده خواهد بود.
  بدحجابي نخستين لطمه را به خود فرد بد حجاب یا بی حجاب وارد مي سازد و زمينه برخوردهاي توهين آميز برخي افراد با فرد بدحجاب را فراهم مي کند، برخي والدين با اين تصور كه رعايت پوشش اسلامي موجب محدوديت و آزار فرزندشان است، آنها را از اين مصونيت محروم مي كنند.
  افزايش آگاهي ها، انگيزه و علاقه به رعايت موازين شرعي در وهله نخست وظيفه خانواده و سپس برعهده مسئولان اجتماعي است. والدين بايد محسنات حجاب اسلامي و مضرات بي حجابي را براي فرزندان خود بيان كرده و ارتباط عاطفي خود را با فرزندانشان تقويت نمایند.
  بي بند و باري و زير پا گذاشتن ارزش هاي ديني، نهاد خانواده را از معنويت، صفا و پاكي تهي کرده و موجب از هم گسيختگي عاطفي و هنجارهاي حاكم بر آن مي شود.
  دنياي امروز دنياي حاكميت رسانه هاست و هر جامعه اي افكار خود را توليد و عرضه مي كند و در اين ميان شانس برد و استيلاي تفكرات با گروهي است كه توانايي بيشتري در برخورداري از ابزار رسانه ای دارد؛ چيزي كه امروزه ما در مواجهه با تهاجم فرهنگ غرب چه از طريق شبکه های مجازی و چه از طریق برنامه های ماهواره ای با آن روبه رو هستیم.
  در يك ارزيابي كلي بر روی حوادث پیرامون حجاب می فهمیم گروهي از بدحجابان از روي عمد بدحجابي مي كنند و اين بدحجابي ها شبكه اي و سازمان دهي شده است اما گروه ديگر نه از روي عمد بلكه تنها به هدف عقب نماندن از غافله، بدحجاب مي شوند.
  دختراني كه از پوشش و آرايش هاي نا به هنجار استفاده مي كنند دچار كم توجهي در خانواده بوده و در اجتماع احساس ناامني شديدي مي کنند.
  اين افراد براي آنكه احساس امنيت بيشتري داشته باشند، از پوشش ها و ظواهر نابه هنجار استفاده مي كنند تا توجه اطرافيان را به خود جلب كنند و احساس امنيت بيشتري كنند اما اين رفتار آنها بالعكس موجب به وجود آمدن بيشترين آسيب هاي اجتماعي و نهايتاً ناامني بيشتر آنان براي حضور در اجتماع مي شود و معمولا زندگي برده وار دارند.
  بنابراین توجه به الگوي پوشش اسلامي و رعايت آن در تربيت فرزندان، تبليغ، گسترش و اطلاع رساني صحيح از آسيب هاي بدحجابي در جامعه، نشر و ترويج ارزش هاي اسلامي و به کاربردن توصيه ها و فرمايشات امامان معصوم در اين زمينه و ترويج برنامه هاي فرهنگي در خصوص محسنات حجاب و مضرات بدحجابي از طريق رسانه هاي گروهي از مهمترین راهکارهایی است که برای ترویج فرهنگ حجاب در جامعه می توان به کار بست.
  نگارنده: سردار سید محمود میرفیضی، فرمانده انتظامی استان مازندران

  نظرات


  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

   

  نشریه راه رشد - ویژه عموم

  راه رشد - شماره 192

  راه رشد - شماره 192

  برای دریافت راه رشد - شماره 192 کلیک نمایید.

  نشریه آئینه رشد - ویژه مدیران

  نشریه آیینه رشد - نسخه 63

  نشریه آیینه رشد - نسخه 63

  آیینه‌رشد - فصلنامه مدیران - دفتر 63

  تماس باما

  تلفن : 02122561227
  02122561225
  آدرس : تهران ، پاسداران ، نیستان سوم ، انتهای راستوان

   

   

  مارا در فضای مجازی دنبال کنید

         

  آدرس روی نقشه

  اوقات شرعی

  تمامی حقوق سایت متعلق به ستاد امر به معروف و نهی از منکر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است

   طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

  Please publish modules in offcanvas position.