پنج شنبه, 16 آبان 1398 ساعت 09:11 نوشته شده توسط

زندگینامه آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده جدید ولی فقیه در مازندران

آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی امام جمعه فعلی نکا، استاد‌یار دانشگاه علوم پزشکی مازندران، امام جمعه ممتاز در سال 1377 و امام جمعه نمونه کشوری در سال 1380 و مؤلف ده‌ها مقاله علمی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی جایگزین آیت‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران،‌ آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی امام جمعه فعلی نکا که طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری(حفظه الله) جایگزین آیت‌الله نور‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران شد، در سال 1332 هجری شمسی در نجف اشرف تولد یافت.

پدر ایشان آیت‌الله شیخ حسین محمدی‌لایینی از علمای خوشنام مازندران و نماینده مردم استان در دوره های اول و دوم مجلس خبرگان رهبری بود که در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی برای تحصیل عازم حوزه علمیه نجف اشرف شد و 14 سال در آنجا اقامت کرد.

در سال 1338 مرحوم پدر (آیت‌الله شیخ حسین محمدی لایینی) به ایران مراجعت کردند و به دستور حضرت آیت‌الله کوهستانی(ره) در کوهستان مستقر و به تدریس در حوزه علمیه مشغول شدند.

پدر؛ اولین معلم و استاد و محضر آیت‌الله کوهستانی؛ اولین مدرسه

پس از مراجعت خانوادگی به ایران و رسیدن سن تحصیل و آموزش، در همان محیط خانواده و در خدمت پدر و خواهر بزرگش که معلم قرآن بود، قرآن را فرا گرفت و سپس در حوزه کوهستان به تحصیل علوم دینی و حوزوی پرداخت و تا سال ۱۳۴۴ هـ.ش در محیط خانواده و حوزه‌های کوهستان و لائی ادامه تحصیل داد و تا اواخر کتاب جامع‌المقدمات را خواند.

هجرت به قم

در سال 1344 به حوزه علمیه قم رفت و از کتاب صمدیه به بعد را در آنجا خواند تا اینکه در سال 1352 هـ.ش سطح را تمام و توفیق حضور در حلقه علمی درس خارج اصول فقه را یافت. از جمله اساتید وی آقایان: سید ابوالفضل موسوی تبریزی، دوزدوزانی، صلواتی، ستوده، اعتمادی، سلطانی و فاضل لنکرانی بودند. البته تابستان‌ها خدمت مرحوم والد، تحصیلات قم را ادامه می‌داد و بدین نحو، کتاب مطول، قسمتی از شرح لمعه، قسمتی از مکاسب و قسمتی از کفایه را خدمت ایشان در تابستان‌ها خواند.

یک دوره اصول خارج را نزد مرحوم آیت الله میرزا هاشم‌آملی به مدت 9 سال، همچنین یک دوره خارج معاملات فقه را هم خدمت ایشان تلمذ کرد و یک دوره اصول خارج را به مدت هشت سال خدمت آیت الله شیخ‌جواد ‌تبریزی گذراند و خدمت ایشان قسمت‌هایی از خارج طهارت و صلوه را نیز حضور داشت و یک سلسله درس‌های خارج فقه خدمت بعضی اساتید دیگر هم داشت.

از سال ۱۳۶۰ وارد موسسه «در راه حق» که مسئولیت آموزش آن با جناب استاد آیت‌الله مصباح یزدی بود شد و مدت 6 سال در برنامه‌های آموزشی آن شرکت کرد.

کتاب‌های فلسفتنا و اقتصادنا، مکتب‌های فلسفی غرب، معارف قرآن، فلسفه اخلاق، نهایه الحکمه، برهان شفا، جلدهای ۸ و ۹ اسفار، دروس فسلفه و برخی برنامه‌های آموزشی جنبی در زمینه تاریخ، حقوق،‌ ادبیات فارسی، تحلیل سیاسی و در همین موسسه گذراند.

اساتید آیت‌الله محمد‌باقر محمدی‌لایینی در این دوره آموزشی شخص آیت‌الله مصباح و آقایان: دکتر احمد احمدی، فیاضی، مصباحی و بودند.

 نهایه، برهان شفا، دروس فلسفه که درس خارج فلسفه بود، معارف قرآن، اخلاق، فلسفه اخلاق و اسفار را در خدمت استاد مصباح، مکتب‌های فلسفی غرب را خدمت آقای دکتر احمدی، فلسفتنا را خدمت آقای فیاضی و اقتصادنا را خدمت آقای مصباحی به اتمام رساند.

بعد از این دوره‌ آموزشی، در مرکزی که آن روز به نام بنیاد باقرالعلوم(ع) و زیر نظر استاد مصباح اداره می‌شد، وارد مرحله تحقیقاتی شد.

گروه‌های مختلف علمی از فلسفه، تفسیر، جامعه شناسی، اقتصاد و تاریخ به صور تخصصی شکل می‌گرفت و ایشان در گروه تفسیر به مدت 8 سال به وظایف خاص علمی و پژوهشی ادامه داد و گاه در تابستان‌ها تمام اعضای گروه به مدت یکی دو ماه در مشهد مقدس برنامه‌های تحقیقاتی خود را دنبال می‌کرند.

آیت‌الله محمدی‌لایینی شروح منظومه سبزواری را خدمت آیت‌الله صالحی مازندرانی(ره)،‌ جلدهای ۱ و ۱۶ اسفار و درس خارج اجاره و ولایت فقیه و بخش‌هایی از تفسیر قرآن را خدمت استاد آیت‌الله جوادی آملی و اشارات بوعلی و درس هیأت را خدمت استاد علامه حسن‌زاده آملی شرح باب هادی‌عشر را خدمت آقای صلواتی و شرح تجرید مرحوم خواجه را خدمت جناب آقای حقی خواند.

شاگرد آیت الله مطهری و یک خاطره

یک سلسله بحث‌های فلسفی را هم خدمت استاد شهید علامه مطهری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خواند که در خاطره‌ای بیان کردند:جناب مطهری یک برنامه آموزشی حساب شده‌ای را برای تربیت شاگردان تدارک دیده بودند و برای همین منظور امتحان عمومی از طلاب خارج‌دیده گرفته بودند که حدود 400 نفر در امتحان عمومی کتبی شرکت کرده بودند و بنده در آن آزمون با نمره بالای ۱۹ اول شدم و بعد ایشان از قبول‌شدگان در آن آزمون، شخصا بصورت شفاهی امتحان و پرسش به عمل می‌آورد و بنده در آن مصاحبه حضوری و شفاهی هم قبول شده بودم. حتی یکی از پرسش‌های ایشان را به یاد دارم که فرق میان عام و مطلق بود. اما دریغ که مجال تحقق آرمان خود را نیافت و ما هم محروم ماندیم.(رحمه الله علیه)

تدریس

طبق سیره مستمره در حوزه‌های علمیه که طلاب به تدریس سطوح و مدارج پایین‌تر می‌پردازند، ایشان نیز در طول تحصیل و بعد از آن، به تدریس صرف، نحو، منطق، معانی و بیان، شرح لمعه، معالم، اصول فقه مظفر، مکاسب و بدایه الحکمه می‌پرداخت و در کنار تحصیل علم به تدریس هم توجه داشت.

ورود به دانشگاه

پس از بازگشایی دانشگاه در سال ۶۱ از طرف حوزه از ایشان که از طلاب ممتاز به حساب می آمد جهت تدریس در دانشگاه دعوت به عمل آمد و پس از شرکت در امتحان و قبولی در آن، در دانشگاه صنعتی شریف و سپس دانشگاه تهران به تدریس معارف اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی و تاریخ اسلام مشغول شد و همراه با چند تن دیگر از روحانیون اولین افرادی بود که به تدریس در دانشگاه بعد از انقلاب اسلامی مأمور شد. یک سال در دانشگاه صنعتی شریف (1361) و بعد تا سال 13۷۲ در  دانشگاه تهران و از آن به بعد تاکنون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران این امر ادامه دارد. علاوه بر موارد فوق‌الذکر، اخلاق پزشکی هم به موضوعات تدریس ایشان اضافه شد.

در همان اوایل شروع به تدریس در دانشگاه ، بعد از دو سه سال، جهت عضویت در هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران توسط استاد مصباح دعوت شد اما به علت علاقمندی به ادامه تحصیل در حوزه  علمیه قم و عدم متارکه تحصیل حوزوی نپذیرفت، تا آنکه از سال ۷۴ برای عضویت در هیأت علمی دانشگاه تمایل پیدا کرد و پس از موفقیت در آزمون‌های متعدد و مکرر عمومی و تخصصی در مقطع مربی و سپس در مقطع استادیاری که توسط آموزش عالی انجام می‌گرفت و نوشتن رساله‌ی دکتری با راهنمایی استاد احمدی و استاد مشاور، آقای دکتر محقق، تحت عنوان «مادی و مجرّد و دفاع از آن» در اسفندماه ۸۰، عضو هیات علمی در مقطع استادیار شد. از سال ۷۵ تا ۸۲ مدیر گروه معارف اسلامی این دانشگاه بود و موفق به شکل دادن و تهیه امکانات و پر کردن پست‌های آن گردید.

استاد نمونه دانشگاه

البته در دانشگاه علاوه بر تدریس و مدیریت گروه، فعالیت‌های جنبی دیگری هم داشتند و دارند. مثل همکاری علمی و فرهنگی با نهاد مقام معظم رهبری، عضویت و ریاست هیات تجدید نظر تخلفات کارکنان از سال ۷۷ تاکنون، عضویت در هیأت رسیدگی به تخلفات اعضای هیأت علمی، عضویت در کمیته اخلاق دانشکده پیراپزشکی، عضویت در کمیته اخلاق دانشگاه، مشاوره با دانشجویان، سخنرانی‌های مختلف به مناسبت‌های گوناگون دانشجویی، اساتید، کارکنان و همچنین با جمعی از اساتید جلسات هفتگی تفسیر قرآن دایر کرد و در حلقه هم‌اندیشی اساتید و اعضای هیأت علمی هم عضویت و مشارکت دارد. در راستای فعالیت و مسؤولیت دانشگاهی در ده‌ها سمینار، کارگاه‌ها و همایش‌ها توفیق شرکت و نوشتن مقاله هم داشت و در سال ۷۵ به عنوان استاد نمونه از طرف دانشگاه معرفی شد.

رحلت پدر و مراجعت به نکا

در سال ۱۳۷۲ پس از وفات پدر و به درخواست مردم به شهر نکا مراجعت و به ارشاد و تبلیغ و اداره مسجد و حوزه و دفتر مراجعات مردمی مرحوم پدر و حل و فصل امور مشغول شد و معتقدند که « خوشحالم که اگر از حوزه منقطع و جدا شدم لااقل در کنار مردم خوب شهر خودم هستم و در حد امکان و توان در حل مشکلاتشان و انجام و قضاء حوائجشان و در کنار این مهم به تدریس در حوزه علمیه مرحوم والد و فعالیت‌های فرهنگی تبلیغی، درس‌های تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه برای عموم مشغولم».

امامت جمعه، امام جمعه ممتاز، امام جمعه نمونه

از مهرماه ۱۳۷۵ مسئولیت امامت جمعه شهرستان نکا هم بر دیگر مسئولیت‌هایش افزوده شد و تاکنون به این امر مقدس و در این جایگاه رفیع اشتغال دارد.

در سمینارهای متعدد استانی و بین‌استانی و سراسری همراه با مقاله نویسی که بعضی از این مقاله‌ها ممتاز شناخته شد، شرکت کرد. در سال 13۷۷ هم از طرف شورای سیاست‌گزاری ائمه جمعه کل کشور به عنوان امام جمعه ممتاز و در سال 13۸۰ به عنوان امام جمعه نمونه کشوری شناخته شد.

حضور در جبهه‌های دفاع مقدس

در دوران دفاع مقدس بصورت متناوب در جبهه‌های غرب و جنوب در جمع سربازان اسلام و امام زمان(عج) در مناطقی مثل پاوه، سردشت، قصرشیرین، سرپل ذهاب، پیران‌شهر، فاو، مسجد سلیمان، ارومیه و اهواز حضور یافت.

سابقه فعالیت‌های انقلابی و سیاسی

در حصر مدرسه فیضیه در سال ۵۴، جزء طلبه‌های محصور بود و در جنب و جوش‌های سیاسی و مبارزه حضور داشت.

از سال 13۵۶ تا پیروزی نهایی انقلاب اسلامی در راهپیمایی‌های قم و تظاهرات قم و یا در شهر نکا، شرکت می‌کرد. در بیت مرحوم والد که محور و مرکز فعالیت‌های انقلابی شهر نکا و منطقه بود و در کنار او به فعالیت و رسیدگی به امور جریان انقلاب و رفع نیازمندی‌های مردم در شرایط آن زمان می‌پرداخت. در تهیه و توزیع اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) و یا علما و مراجع هم شرکت داشت و در سخنرانی‌ها و فرصت‌های خطابی و تبلیغی نیز به وظایف انقلابی خود عمل می‌کرد.

در این مسیر با توجه به ارتباط عمیق و وسیع مرحوم والد با مراکز اصلی انقلاب در تهران و قم و به دستور ایشان به جمع‌آوری امکانات برای رفع حوائج ضروری مردم و ارسال آنها به تهران و قم می‌پرداخت.

از گفتنی های دیگر در خصوص آیت الله محمدی لایینی :

عضو شورای مدیریت حوزه‌های علمیه مازندران و نیز هدایت حوزه علمیه برادران و همچنین خواهران در شهرستان نکا

مدیریت تشکیلات نظارت شورای نگهبان در استان مازندران به مدت قریب به 10 سال

تاسیس و حمایت جدی مجامع مختلف خیرین برای موضوعات گوناگون اجتماعی

پاسخگویی به مردم و باز‌بودن درب بیت آیت الله لایینی (پدر) و پاسخگویی به مردم

تاسیس، هدایت و پشتیبانی از دو مدرسه قرآنی ابتدایی رضوی و راهنمایی باقرالعلوم با هدف تربیت قرآنی جوانان
نقش آفرینی‌های مؤثر در حمایت از انقلاب و آرمان‌های امام و ولایت

مهمترین ویژگی ها و علایق و ....

ساده زیستی، خدمت به محرومین، احترام به خاندان معظم شهدا و ایثارگران ، احترام به علما و فرهیختگان علمی، اخلاق محوری، مردم‌داری، تحصیل و تدریس و تربیت، کار تشکیلاتی و برنامه‌محور ، اعتقاد به خردورزی و خرد جمعی، هم‌گرایی دوستداران انقلاب و ولایت راز ویژگی‌های ایشان است.

تحقیقات و تالیفات

۱کتاب استعدادهای زن

۲نگرشی به تصوف

۳معیارها و عوامل تمدن از نظر قرآن کریم، که با همکاری تفسیر بنیاد باقرالعلوم نوشته و چاپ شده است.

۴مقالات متعدد

۵مادی و مجرد در رساله فلسفی دکترا

آثاری که چاپ نشده

۱انسان و جامعه از دیدگاه قرآن

۲حقیقت امام و امامت در کلام امام رضا علیه السلام

۳قاعده الاسلام یحب ما قبله رساله فقهی به زبان عربی

۴ – اصاله الصحه رساله فقهی به زبان عربی

۵احکام الشفعه رساله فقهی به زبان عربی

۶ – قاعد نفی سبیل رساله فقهی به زبان عربی

۷احکام الحج رساله فقهی در احکام حج به زبان عربی که ناتمام است

۸غناء و انواع لهویات صوتی رساله فقهی به زبان فارسی که در کنگره هزاره شیخ مفید به چاپ رسید

۹تفسیر قرآن جزوات متعدد در تفسیر قرآن کریم و محصول سلسله درس های تفسیر قرآن می‌باشد که به صورت هفتگی از سال ۷۲ تاکنون شب‌های پنج‌شنبه بعد از نماز مغرب و عشا در جمع نمازگزاران ارائه می‌شود.

۱۰مقدمه‌ای بر تاریخ

۱۱فهم و تفسیر متون با هرمنوتیک تحقیقی است که هم اکنون در گروه معارف اسلامی دانشگاه و با اعضای هیات علمی این گروه در حال انجام است.

۱۲موضوع‌شناسی قرآن تحقیقات گروهی در زمینه شناسایی، استخراج، ‌تنظیم و فهرست موضوعات مطرح شده در قرآن که در گروه تفسیر یک بنیاد باقرالعلوم انجام گرفت.

۱۳مقالات متعدد که در موضوعات گوناگون نوشته شده است.

نمونه ای از فعالیت‌های فرهنگی

۱تاسیس کانون فرهنگی مسجد جامع در سال ۷۳ که کلاس‌ها و فعالیت‌ها و اردوهای متعدد فرهنگی، تفریحی را تاکنون برگزار کرده است.

۲تأسیس کتابخانه مسجد جامع که فعلا بیش از 4 هزار جلد کتاب دارد و حدود500 نفر عضو آن هستند و مورد استفاده عموم بویژه روحانیون، دانشجویان، دانش‌آموزان و بانوان است که سالن قرائت‌خانه دارد و هم به شکل امانی کتاب در اختیار مراجعان گذاشته می‌شود. تاریخ تاسیس آن سال ۱۳۷۴ هجری شمسی است.

۳دعوت از طلاب طرح هجرت کوتاه مدت در تابستان ها و اعزام به روستاها برای فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، قرآنی.

۴دعوت از طلاب طرح هجرت بلند مدت و استقرار آنها در روستاهای بزرگ که تعداد  ۱۵ نفر از آنان در آن روستاها بصورت شبانه‌روزی مستقر و به اقامه نماز و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و رفع نیازمندی‌های مذهبی مشغولند.

۵برگزاری جلسه تفسیر قرآن، همه هفته چهارشنبه شب‌ها بعد از نماز مغرب و عشا که به صورت ثابت و از سال ۷۲ تاکنون ادامه دارد.

۶درس شرح و تفسیر نهج‌البلاغه در شب‌های ماه مبارک رمضان

۷شرکت در جلسات متعدد و مناسبت‌های مختلف مذهبی، سیاسی، اجتماعی به ویژه جلسات بسیجیان و غالبا همراه با سخنرانی.

۸حضور و سخنرانی در روستاها و مجالس مختلف

۹اداره جلسات هفتگی روحانیت شهر و طرح سلسله مباحث فقهی و سیاسی اجتماعی

۱0برگزاری جلسات برای بانوان، جوانان، بسیجیان و دعوت از سخنرانان کشوری برای افاضه و سخنرانی و یا ارائه اطلاعات و تحلیل‌های سیاسی اجتماعی

۱۱ – برگزاری یادواره علما هزارجریب نکا که منطقه‌ی عالم‌خیز با مردمی عالم‌پرور است و این یادواره، همه‌ساله در تابستان‌ها به صورت سیار در همان منطقه و هر سال در زادگاه یکی از علمای سرشناس آن دیار، با شکوه خاص و شرکت علما و طلاب و عموم مردم و مسؤولان برگزار می‌شود که علاوه بر برکات معنوی و فرهنگی، خدمات عمرانی و رفاهی منطقه را نیز تاحدودی در پی دارد و مسئولین را با مشکلات آن منطقه و چگونگی حل آنها آشنا می‌سازد.

اولاد

آیت‌الله محمد‌باقر محمدی‌لایینی در سال 13۵۵ ازدواج کردند و دارای 4 فرزند هستند که همگی ازدواج کرده‌اند و 2 دختر و 2 پسر که هر دو پسر ایشان  بعد از گرفتن دیپلم در حوزه علمیه به طلبگی مشغول شده‌اند و اکنون در قم در حال تحصیل هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

سایر اخبار

آذر 23, 1398

اولین نشست تخصصی معاونین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران+تصاویر

گزارش تصویری: اولین نشست تخصصی معاونین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان های استان…
آذر 21, 1398

نامه نماینده ولی فقیه در مازندران به رهبر فرزانه انقلاب

نماینده ولی فقیه در دیار علویان: مردم مازندران علی‌رغم مشکلات گوناگون و فراوان اقتصادی و معیشتی با…
آذر 20, 1398

نقدپذیری باید سرلوحه کار مسئولان کشور باشد

مدیر کل بنیاد شهید مازندران: بکارگیری شیوه های ناصحیح و محدود کردن امر به معروف و نهی از منکر تنها…
آذر 20, 1398

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران+تصاویر

گزارش تصویری:اولین جلسه مشترک شورای امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان…
بهمن 13, 775

سراب جهانی شدن

کلام رهبری
شهریور 11, 1398

پوستر هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر

پوستر هفته احیاء
فروردين 24, 1398

پاسدار انقلاب

ما همه سپاهی هستیم
آذر 05, 1397

هفته بسیج

هفته بسیج گرامی باد
شهریور 20, 1397

هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر

هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر گرامی باد
خرداد 17, 1397

روز جهانی قدس

روز جهانی قدس گرامی باد
خرداد 05, 1397

مناجات ماه مبارک رمضان

ماجات ماه مبارک رمضان - حاج منصور ارضی و آقا مجتبی تهرانی
ارديبهشت 13, 1397

روزه خاص الخاص

روزه خاص الخاص

درباره ستاد استان

نظام مقدس جمهوری اسلامی موهبتی است الهی که با انفاس قدسیه حضرت ولی عصر (عج) و به برکت مجاهدات ملت بزرگ ایران و خون های پاک شهدای راه حق و با پرچمداری امام بزرگوار و در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ اسلام میسر گشته است، خداوند متعال فرصت های ذی قیمتِ نیل به کمالات را در اختیار همه ما قرار داده است تا با میل و اختیار خود در این مسیر الهی گام برداریم. یکی از این فرصتهای ارزشمند کمک و مساعدت به برادران و خواهران دینی در جهت بهره مندی از تفضلات الهی است. توصیه به خیر و نیکی و بر حذر داشتن از زشتی و پلشتی هدیه ارزشمند همگانی است که با معجزه زبان و رفتار حسنه برگرفته از اوامر و نواهی الهی برای سعادت ابدی مقرر گشته است. آمر به معروف و ناهی از منکر با قلبی مالامال از عشق به همنوعان و به نیت ادای یکی از مهمترین فرائض پای در میدان می گذارد و همه مخاطرات و ناملایمات را متحمل میگردد و چه بسا در مسیر اجرای این فریضه بزرگ الهی جان و مال خود را به معامله می گذارد. پر واضح است که انجام این فریضه هیچگاه قابل مقایسه و ارزش گذاری با سایر فرائض نیست و مهجور ماندن آن نیز به دلیل مشکلاتی است که بر آمر به معروف و ناهی از منکر عارض می شود.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران بعنوان بالاترین مرجع نظارتی و اجرایی در زمینه این دو واجب الهی از سال 1372 در استان تاسیس و ایفای نقش می نماید و هم اکنون ریاست این ستاد بعهده نماینده معزز ولی فقیه حضرت آیت الله طبرسی و جناب آقای خلیل صالحی دبیر این ستاد در استان مازندران می باشند.

تماس با ما:

آدرس ستاد :مازندران-ساری-خیابان انقلاب-استانداری مازندران-طبقه اول-ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران

تلفن:33312420-011

فکس:33310278-011

آدرس پست الکترونیک :setadehya.maz151@yahoo.com

کانال فضای مجازی:Raherezvan_Mazandaran@

اوقات شرعی

تمامی حقوق این وبسایت برای ستاد امر به معروف محفوظ می باشد. | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه