چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 11:21 نوشته شده توسط

با حضور آیت الله صدیقی از شیوه نامه گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر رونمایی شد

آیین رونمایی از شیوه نامه گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر و "اعطاء مجوز به گروه های منتخب" با حضور آیت الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در سالن کنفرانس این ستاد در تهران برگزار شد. در این نشست آیت الله صدیقی در بخشی از سخنان خود به تشریح شاخصه های لازم در بعد رفتاری آمران به معروف پرداخت و گفت: ما ماموریم که خود را بسازیم و در جامعه گره گشا باشیم تا بتوانیم معروف را جلوه گر سازیم و منکر را از جامعه بیرون کنیم. 

آیت الله صدیقی: امام حسین(ع) نمی پذیرد گردن کلفت ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تاکید کرد: ولایت یعنی فرمانپذیری و دور بودن از خودبینی و در جمع زندگی کردن. مومنین از طرف خدا جواز دارند تا جلوی بدیهای همدیگر را بگیرند و به ترویج اخلاق حسنه بپردازند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: اگر جامعه ای و یا تشکلی، اعتبار اجتماعی و پشتوانه قانونی داشت، اما برای رونق نماز و رفع فقر گامی برنداشت و امر به معروف و نهی از منکر را ترویج نداد، خداوند به او نصرت عطا نمی کند. خداوند کسانی که او را یاری کنند، یاری خواهد کرد.  اگر می خواهیم خدا پشت ما را خالی نکند و ما را کمک کند باید ترویج فریضتین در جامعه را در برنامه خودمان قرار دهیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور فریضتین را امری فطری و عقلانی توصیف کرد و افزود: اساسا مکتب اسلام منطبق بر فطرت هاست و فریضتین نیز در راستای مقابله با ظالم و دادرسی به افتادگان و دفاع از مظلوم تعریف می شود. امر به معروف و نهی از منکر سیر کردن شکم های گرسنه و دفاع از انسانهایی ست که صدایی ندارند. امر به معروف و نهی از منکر بلندگوی مظلومین ناتوان و رشته ارتباط با جامعه است، لذا رویکرد و هویت ستاد باید در عمل به جامعه شناسانده شود که اگر کسی مظلوم شد و دادگاه هم به دادش نرسید و توسط مجاری قانونی نیز مورد حمایت قرار نگرفت، بداند تشکل قدرتمندی هست که از حق او دفاع کند.

آیت الله صدیقی در ادامه سخنان خود ستاد امر به معروف و نهی از منکر را به مثابه دیده بانی برای علامت دادن به افرادی دانست که مرتکب خطا می شوند. ور در این باره خاطرنشان کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در یک دید کلان و به صورت خیمه ای تمام جامعه را پوشش دهد تا کسی که از خط خارج شد متوجه باشد دیده بانی او را نظاره گرست و به او علامت می دهد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران به تنگ شدن معیشت مردم به واسطه گرانی های اخیر اشاره کرد و افزود: امروز اگر کسی به هر شکلی در جامعه ایجاد گرانی می کند، یا به واسطه بی صاحبی بازار اقتصادی ست و یا به دلیل منفعت بردن متولیان است. جامعه حس می کند هیچ حساب و کتابی در امور اقتصادی نیست و هرکسی هر کاری می خواهد انجام می دهد.

وی کسانی که قصد دارند نظم جامعه را برهم بزنند و به تغییر هنجارهای اجتماعی بپردازند را همچون برهم زنندگان بازار اقتصادی دانست و گفت: در موضوعات اجتماعی نیز بدین ترتیب است. مثلا اگر کسی خواست هر پوششی داشته باشد و یا اقدامات خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی انجام دهد، شلختگی و هرج و مرج در جامعه ایجاد می شود.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد از کسانی که می خواهند چارچوب های اجتماعی و فرهنگی را از میان ببرند گفت: این موضوع تنها به موضوع عفاف و حجاب منحصر نیست. اگر کسی بخواهد تابلوهای جامعه را بردارد و  هنجارهای اجتماعی را تغییر دهد، او حتما  قصد این را کرده که جامعه را به سوی هرج و مرج سوق دهد. متاسفانه برخی در جامعه دم از اصلاح  می زنند اما می خواهند تابلوهای مربوط به هنجارهای اجتماعی را از بین ببرند.

آیت الله صدیقی در ادامه صحبت های خود به مفاسد اقتصادی و مشکلات مردم در عرصه اقتصاد اشاره کرد و عدم امنیت مظلومین و مستضعفین را در جامعه امروز یادآور شد. وی تصریح کرد:  امام حسین(ع) نمی پذیرد گردن کلفت ها در جامعه اسلامی احساس امنیت کنند و به برکت خون شهدا برای هفت نسل شان امکانات مختلف فراهم نمایند و دوتابعیتی شوند، اما از سوی دیگر برخی افراد پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برای فرستادن فرزندان شان به مدرسه با مشکل روبرو باشند.

امام جمعه موقت تهران همچنین به تشریح سیره حضرت امام و مقام معظم رهبری در قبال دشمن پرداخت و گفت: امام در قبال دشمن حرکت تهاجمی داشت و هرگز منفعل نبود. شخص مقام معظم رهبری نیز در نوع سخنرانی استراتژی امام خمینی(ع) را ادامه داده و دشمن را مورد هجوم قرار می دهند، نه اینکه منتظر حمله دشمن باشند و تدافعی عمل نمایند.

آیت الله صدیقی در این نشست برشکل گیری هسته های جهادی امر به معروف و نهی از منکر در ابعاد مختلف تخصصی تاکید کرد و گفت: ما  یکسری قواعد استاندارد شرعی داریم همچون حلال خوری، عدم غیبت، دروغ نگفتن امثالهم که باید همه آن را رعایت کنیم و آحاد جامعه باید به ترویج حلال خوری و توجه به مستضعفین ملتزم باشند، این مهم اساسا یک وظیفه عمومی است. حال خارج ازین وظیفه عمومی، تشکل های جهادی وظیفه ای بالاتر برعهده می گیرند و قصد دارند از اشراف خود و تخصص شان استفاده کنند تا حضورشان در جامعه حضور دین باشد تا همگی در این جامعه به هم ریخته، مشاهده کنند فرزندان قرآن حضور فعال دارند، آن ها بدی ها را برنمی تابند و ترک معروف ها را تحمل نمی کنند. نه تنها نباید غیبت کنیم بلکه فضای غیبت را به سوی مدح مومن تغییر دهیم، این یک وظیفه عمومی است. باید از گناهان کبیره پرهیز کرد و تلاش نمود جامعه در مسیر طمرد از فرامین خدا قرار نگیرد.

آیت الله صدیقی مسئولین گروه های جهادی را نیازمند مجهز بودن به اخلاق و تخصص در عرصه های مختلف امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: استراتژی عمومی انسان احساس، عاطفه و جذب دلهاست، اما گاهی انسان ناچار می شود دست به جراحی ببرد و عضوی را جابجا یا قطع کند. هیچ دکتری از ابتدا بنا را برجراحی نباید بگذارد که متاسفانه گاهی اوقات پزشکی به تجارت تبدیل شده که این هم بخشی از منکرات است که باید نظارت لازم صورت گیرد. در مجموع بنای اول در مداوا بر داروست نه چاقو، همه با تشویق و محبت انسان نمی شوند و برای دیگران ایجاد مزاحمت می کنند. غضب الهی همان جراحی ست و برای بشر لازم است.

 حجت الاسلام محبی: گروههای جهادی به الگویی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبدل خواهند شد

حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این نشست به تشریح تفاوت میان سمن ها و گروه های جهادی پرداخت و گفت: تایید سمن ها توسط مراجع قانونی و وزارت کشور صورت می گیرد و این درخواست ها بیشتر از منظر اخذ تسهیلات مالی انجام می شود و وامی ازین طریق به سمن ها تعلق می گیرد. وی افزود: درخواست ها برای ایجاد سمن ها زیاد است و همین باعث کند شدن روند اعطای مجوز سمن های ستاد امر به معروف و نهی از منکر می شود.

وی با بیان اینکه گروه های جهادی قرار نیست زیر چتر ستاد قرار گیرند و ستاد در صورت نیاز، آنها تحت آموزش قرار می دهد، حمایت حقوقی و قضایی ستاد از آمران به معروف، گروه های جهادی و سمن ها را یادآور شد و گفت: ستاد حمایت قضایی و حقوقی از آمران به معروف صورت می دهد. به طور مثال برای طلبه ملاردی که مورد ضرب و شتم قرار گرفت وکیل گرفته شده و برای آقای بیطرفان آمر به معروفی که فیلم او به خبرنگار ضدانقلاب خارج نشین فرستاده شد و مورد توهین و تهدید قرار گرفت نیز وکیل گرفته شده است.

محبی تصریح کرد: من به گروههای جهادی خیلی امید دارم. گروه های تخصصی امر به معروف چون تخصصی به موضوعات نگاه می کنند می توانند خودشان را در قالب الگو  به جامعه معرفی کنند و چون در یک موضوع به صورت تخصصی متمرکز می شوند، ستاد نیز در بخش رسانه آنها را برجسته و تبلیغ کرده و آنها را در جامعه سرریز می کنند تا مردم در حوزه امر به معروف از آن ها یاد بگیرند. این نقطه شروع امر به معروف و نهی از منکر صحیح است. مثلا در حوزه حجاب بحث کردن و مجادله کردن کار غلطی ست. رهبری میفرمایند در حوزه امر به معروف و نهی از منکر حجاب، بگویید و بروید.

 حجت الاسلام روح الله میرزایی: «شیوه نامه»، نحوه ورود افراد به گروههای جهادی را مشخص کرده است

در این نشست حجت الاسلام روح‌الله میرزایی قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر و سرپرست معاونت اجتماعی و مطالبه گری ستاد باید تخصص لازم در حوزه نحوه امر به معروف و نهی از منکر را به مردم آموزش دهد تا این فریضتین در جامعه فراگیر شود. برای این مهم سامانه ای در نظر گرفته شده تا براساس آن جامعه به این سطح از آموزش دست پیدا کند.

وی یکی از دلایل شکل گیری گروه های جهادی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر را طولانی بودن پروسه تایید سمن های امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: زمان بسیاری در پروسه وزارت کشور برای ایجاد سمن ها می برد. با توجه به این موضوع گروه های جهادی امر به معروف  و نهی از منکر راه اندازی شده تا حضور تخصصی آمران به معروف در عرصه های مختلف شکل بگیرد. شیوه نامه ای برای این امر طراحی شده تا نحوه ورود به این گروهها روشن و مشخص شود. 7 نفر در گروهی قرار می گیرند و به اعضای اصلی گروه های جهادی مبدل می شوند. دو نفر  ازین تعداد در حوزه هایی مثل محیط زیست، تفریح سالم و.. تخصص آن عرصه مشخص را دارا هستند تا پس از صدور مجوز بتوانیم حمایت های لازم و قانونی را در عملیات های مختلف از آنها داشته باشیم.

در ادامه این جلسه شیوه نامه های مسئولین گروه های جهادی به آن ها اعطاء شد.  بدین ترتیب: سرکارخانم سمانه شمس مسئول گروه تخصصی عفاف و حجاب، و آقایان ابراهیم عبدی نژاد مسئول گروه جهادی اسلام ناب در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی، مصطفی ایران منش گروه جهادی اقتصاد مردمی در عرصه تخصصی اقتصادی،

مصطفی هاشمی گروه جهادی زندگی طیبه در عرصه تخصصی بهداشت و درمان، محمد کرم زاده گروه جهادی طلاب انقلابی در عرصه تخصصی تبلیغ، سیدمهدی موسوی گروه جهادی نوجوانان پیشران در عرصه تخصصی تعلیم و تربیت، ناصر معلومی گروه جهادی حبل المتین در عرصه تخصصی فرهنگی مذهبی، جواد صفدری عرصه گروه جهادی نورگردان در عرصه تخصصی گردشگری، مهدی کشتکار گروه جهادی رازرسانه عرصه تخصصی رسانه، محمد صادق حق گو گروه جهادی پیشتازان عرصه تخصصی تربیت، سیدمسعود بااوسی گروه جهادی قلب سلیم عرصه تخصصی سبک زندگی، علیرضا رفیع پور گروه جهادی پیشرو عرصه تخصصی تعلیم و تربیت، هادی نجفی نسب گروه جهادی جهادگران پیشرفت عرصه تخصصی نهضت محرومین شیوه نامه ها و حکم مسئولیت خود را از آیت الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر دریافت کردند.

 افراد داوطلب تشکیل گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر می توانند با شماره 09359032828 در فضای مجازی و شماره 22561233 با ستاد امر به معروف  و نهی از منکر در ارتباط باشند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

سایر اخبار

آذر 21, 1398

نامه نماینده ولی فقیه در مازندران به رهبر فرزانه انقلاب

نماینده ولی فقیه در دیار علویان: مردم مازندران علی‌رغم مشکلات گوناگون و فراوان اقتصادی و معیشتی با…
آذر 20, 1398

نقدپذیری باید سرلوحه کار مسئولان کشور باشد

مدیر کل بنیاد شهید مازندران: بکارگیری شیوه های ناصحیح و محدود کردن امر به معروف و نهی از منکر تنها…
آذر 20, 1398

جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران+تصاویر

گزارش تصویری:اولین جلسه مشترک شورای امر به معروف و نهی از منکر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان…
آذر 18, 1398

در جامعه اسلامی تمام مسئولان خادم مردم هستند

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران: در نظام اسلامی مسئولان به جز نوکری و…
بهمن 13, 775

سراب جهانی شدن

کلام رهبری
شهریور 11, 1398

پوستر هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر

پوستر هفته احیاء
فروردين 24, 1398

پاسدار انقلاب

ما همه سپاهی هستیم
آذر 05, 1397

هفته بسیج

هفته بسیج گرامی باد
شهریور 20, 1397

هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر

هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر گرامی باد
خرداد 17, 1397

روز جهانی قدس

روز جهانی قدس گرامی باد
خرداد 05, 1397

مناجات ماه مبارک رمضان

ماجات ماه مبارک رمضان - حاج منصور ارضی و آقا مجتبی تهرانی
ارديبهشت 13, 1397

روزه خاص الخاص

روزه خاص الخاص

درباره ستاد استان

نظام مقدس جمهوری اسلامی موهبتی است الهی که با انفاس قدسیه حضرت ولی عصر (عج) و به برکت مجاهدات ملت بزرگ ایران و خون های پاک شهدای راه حق و با پرچمداری امام بزرگوار و در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخ اسلام میسر گشته است، خداوند متعال فرصت های ذی قیمتِ نیل به کمالات را در اختیار همه ما قرار داده است تا با میل و اختیار خود در این مسیر الهی گام برداریم. یکی از این فرصتهای ارزشمند کمک و مساعدت به برادران و خواهران دینی در جهت بهره مندی از تفضلات الهی است. توصیه به خیر و نیکی و بر حذر داشتن از زشتی و پلشتی هدیه ارزشمند همگانی است که با معجزه زبان و رفتار حسنه برگرفته از اوامر و نواهی الهی برای سعادت ابدی مقرر گشته است. آمر به معروف و ناهی از منکر با قلبی مالامال از عشق به همنوعان و به نیت ادای یکی از مهمترین فرائض پای در میدان می گذارد و همه مخاطرات و ناملایمات را متحمل میگردد و چه بسا در مسیر اجرای این فریضه بزرگ الهی جان و مال خود را به معامله می گذارد. پر واضح است که انجام این فریضه هیچگاه قابل مقایسه و ارزش گذاری با سایر فرائض نیست و مهجور ماندن آن نیز به دلیل مشکلاتی است که بر آمر به معروف و ناهی از منکر عارض می شود.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران بعنوان بالاترین مرجع نظارتی و اجرایی در زمینه این دو واجب الهی از سال 1372 در استان تاسیس و ایفای نقش می نماید و هم اکنون ریاست این ستاد بعهده نماینده معزز ولی فقیه حضرت آیت الله طبرسی و جناب آقای خلیل صالحی دبیر این ستاد در استان مازندران می باشند.

تماس با ما:

آدرس ستاد :مازندران-ساری-خیابان انقلاب-استانداری مازندران-طبقه اول-ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران

تلفن:33312420-011

فکس:33310278-011

آدرس پست الکترونیک :setadehya.maz151@yahoo.com

کانال فضای مجازی:Raherezvan_Mazandaran@

اوقات شرعی

تمامی حقوق این وبسایت برای ستاد امر به معروف محفوظ می باشد. | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه