حدیث روز
سرخط خبر ها
19 بهمن 1396

سیاه نمایی نتیجه روش ناعادلانه در امر به معروف و نهی از منکر

سخنرانی استاد رحیم پور ازغدی در سی و هشتمین نشست جنبش عدالتخواه

سیاه نمایی نتیجه روش ناعادلانه در امر به معروف و نهی از منکر

 

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از عدالتخواهی حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب اسلامی در دومین روز از نشست شهید بهشتی حضور یافت و در سخنرانی تحت عنوان “امر به معروف و نهی از منکر از حاکمان در نظام اسلامی”  اظهار داشت :

حضرت امیر به مالک می فرمایند: بگرد صادق ترین افراد را پیدا کن که از تو انتقاد می کنند، آن هایی که بدون طمع و منصفانه نقد می کنند و حق تلخ را صریحانه بیشتر از دیگران می گویند آن ها را نزدیک ترین فرد به خودت قرار بده.

مسئولان جمهوری اسلامی شیعه علی نیستند فقط مسلمانند

 

وی افزود:حضرت رسول فرمود من در قیامت وکیل مدافع اقلیت های دینی هستم و برای آن ها اقامه حق می کنم. حتی اگر غیرمسلمانی حق قطعی او پایمال شود باید از او دفاع کنیم. بعضی ها استدلال می آورند که چون تو مسلمان نیستی اگر شکایتی کنی از تو دفاع نمی کنیم.

رحیم پور ادامه داد:باید جرات کنیم به مسئول بگوییم که چرا اجازه دادی موسسه های اعتباری تا اینجا جلو بیایند که سه میلیون نفر مشکل پیدا کنند؟ چرا نظارت نکردید؟ قوانین بانکداری بدون ربا داریم شما به چند قانون عمل کردید؟

عضو شورای انقلاب فرهنگی اضافه کرد:مرحله بعدی بعد از خواهش و انتقاد و اعتراض به مسئول امر است، باید به او بگوییم که باید رسیدگی کنید، به تو چه نداریم. باید بگوییم قوانین و شرع خدا را زیر پا گذاشتی و حقوق مردم ضعیف را زیر پا گذاشتی، باز هم به تو چه می شنویم باز هم وقتی به جایی نرسیدیم و علنی کردیم بخشی از وظیفه تمام شد اما وقتی می بینیم مسئله این طوری نیست، گاهی نمی گذارند مسائل را علنی و شفاف کرد، در اینجا باید علنی کنیم

وی در ادامه گفت :یادم هست یک زمانی مسئولین می آمدند برای نصب یک فرد دیگر تبریک در روزنامه می نوشتند، به این موارد اعتراض می کردیم دوستان خودمان می گفتند اینها استیصال و یاس شما از راه انقلاب هست، می گفتیم نه این ها نهی از منکر است.

رحیم پور  ازغدی درخصوص اخلاق عدالت خواهی تبیین کرد:حضرت رسول  فرمود کسی که صادقانه انتقاد نمی کند و تملق می کند، در حال خیانت است

ادب در امر به معروف و نهی از منکر اصل اساسی است، حتی با ظالم هم گفتند اگر درگیر می شوید ادب را حفظ کنید، بعد از آن رعایت انصاف است یک کلاغ چهل کلاغ نکردن، نکته بعد از ظالمان و آدم های نادرست استفاده نکردن در راه خداست، کنار انسان های مشکوک و غیر الهی نباید نشست.

نکته بعد اینکه اگر در این مسیر کسی گفت به تو چه بگویید خداوند این مسئولیت اجتماعی را برای ما تعیین کرده است، همه نسبت به هم دیگر ولایت و حق دخالت دارند، در مسائل اجتماعی حق الله و حق الناس ما ولایت داریم. یک سطح را ولی منتخب مردم دارد، یک سطح را مردم عادی تعیین می کنند.

این فعال فرهنگی ازقول پیامبر عنوان داشت: می دانید خداوند بیشتر از همه عاشق چه کسی است؟ کسی که بیشترین نفع و خدمت را به مردم دارد، این فرد نزد خدا و مردم محبوب تر و عزیزتر است، و کسی که بیشتر مقاومت می کنند و در راه حق پافشاری دارند و کاری کند مردم ترغیب بشوند به سمت ارزش ها. یعنی هرکس پرچم توحید و عدالت را بالاتر ببرد محبوب تر است .

پیامبر فرمود به کجا خواهید رسید و چه بر شما خواهد آمد وقتی کسی که از ارزش ها دفاع نکند و بی تفاوت می شوید. هرکسی اندازه خودش تلاش کند و خیرخواه باشد و به ضدارزش ها حمله کند، این ها بر شما واجب است و باید موضع گیری کنید. سپس فرمود اگر کسی به وظایفش عمل نکند کل آن جامعه ضرر خواهد کرد، خداوند فرمود همه با هم عذاب خواهید شد، وقتی یک جامعه سقوط کرد همه سقوط خواهید کرد، در آخرت هم هر دو عذاب خواهید شد، هم کسی که فرد فاسق و گناهکار بوده هم کسی که بی گناه و خیرخواه بوده است .

رحیم پور تصریح کرد:حضرت امیر فرمودند هدف بعد اجتماعی دین چیست؟ ته خط دینداری این است که کنار ارزش ها بایستید بی تفاوت نباشید و به ضد ارزش ها حمله کنید، این دین است که حدود و قوانین الهی را اجرا کنید.

خداوند برخی امت ها وتمدن های پیشین را لعن و نفرین کرد، این ها فقط دو سه خطا داشتند:

یک اینکه امر به معروف و نهی از منکر را ترک کردند، هرکسی زندگی خود را چسبید و کاری نداشت که جامعه به کجا میرود، خداوند اینجا می فرماند لعنت بر سفها. جامعه ای احمق دارد که گناه در این جامعه عادی شود فاصله طبقاتی ارزش باشد.

 

کسی که نمی داند چه چیزی ارزش است و چه چیزی ضدارزش است نمی تواند عدالتخواه و مصلح اجتماعی باشد، چه بارها که فرد تصور می کند حرفش حق است و باید مبارزه کند.

رحیم پور ازغدی خطاب به دانشجویان دغدغه دار چنین عنوان کرد  :کسی که می خواهد امر به معروف کند باید بیشتر از بقیه بشناسد و بداند. اعتراضات نباید قشری و سطحی  باشد، باید به لحاظ علمی مسلط بود. باید وقت شناس بود، در وقت مناسب امر به معروف کرد و به فردی اتهام زد که برای اتهام و انتقاد خود مدرک داشته باشد. بدون مدرک جرم است . نمی شود از فردی بپرسید تو کلاه چند نفر را برداشتی؟ وقتی می گویی مخارج انتخابات را شفاف کن بایدمدرک داشته باشی. وقتی می گوییید ما شنیدیم این قدر پول انتخابات را خرج فلان جا کردید باید با مدرک و دلیل بگویید نه که تهمت و اتهام بزنید.

وی در خصوص رویکرد فکری وعملی عدالت خواهی اظهار داشت :نگاه دینی می گوید برای رفع مشکلات باید به خدا پیاه ببری ولی این دلیل نمی شود که عقلت را تعطیل کنی.آن هایی که فکر می کنند نگاه دینی این است که نظارت و قانون و عقل تعطیل شود، این ها مذهبی نادان هستند،

سنت پیامبر و آموزه های اهل بیت صریحا می گوید عقل و توسل باید با هم باشند، یعنی ممکن است برای مثال  برخی زلزله ها منشا اش گناه باشد؟ بله می شود اما این دلیل نیست که هر جا زلزله می شود علتش گناه بوده  وهرجا نشده دلیلش عدم وجود گناه است. خداوند می فرماید جهان را طوری ساختم که نسبت به سبک زندگی شما واکنش نشان دهد.

اگر در عدالتخواهی روش عادلانه نباشد و نهی از منکر درست و منصفانه نباشد، مبالغه و سیاه نمایی باشد، این خودش منکر است. اگر کسی خطای کوچکی داشته باشد طوری و از او حرف می زنند که انگار کل وجودش خطاست، یعنی خطا را خیانت جلوه می دهند، یعنی چون چند جا سیستم فاسد شد بگوییم کل نظام جمهوری اسلامی فاسد است.

عضو شورا انقلاب فرهنگی چنین نتیجه گرفت :اگر این گونه عدالتخواهی میکنیم این درست نیست. اگر سوال می کنیم چرا چند سال است وضعیت موسسات اعتباری این گونه است، سوال می کنیم چرا در قضیه هسته ای فلان کار را کردیم،اینها حق ماست، اما وقتی سوال را مطرح کردیم اما نخواستیم جواب را بشنویم این می شود القای یاس و نا امیدی، این هم  غلط است، ما انسان های شریف و سالم در حکومت داریم، بسیاری افراد هستند اگر در کار شخصی باشند و شغل حکومتی نداشته باشند صد برابر ثروت  دارند ولی این کار را نمی کنند، مسئولی داریم که بعد از سی سال هنوز خانه ندارد و مستاجر است. مسئول داریم که در دفترش وقتی خواستم از تلفنش استفاده کنم گفت این تلفن بیت المال است! این ها را باید ببینیم، یک مرتبه طوری حرف نزنیم که همه ی مسئولین دزد و فاسد  وخیانت کار هستند این خیانت به خون شهداست. سیاه نمایی و مبالغه وبی مدرک حرف زدن حرام است. بحث ما این است که نظام ما مردمی و مشروع هست که در درونش فساد هم هست، این گونه نیست که بگوییم همه اش فساد هست، این زیر میز زدن است.

رحیم پور  ازغدی در پایان گفت::نباید به سیستم ضربه بزنیم، باید ببینیم که کجا مشکل وجود دارد و آن را حل کنیم، اگر حل مشکل را می خواهیم باید ادامه دهیم اما وقتی تخریب می کنیم این عدالتخواهی نیست.

انتقاد به جامعه و این که نمی شود کاری کرد و بگوییم این ها همه مثل هم هستند این انتقال و تزریق یاس و نا امیدی به جامعه است.

16 مرداد 1397

برنامه تلویزیونی نگاه روز با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

برنامه تلویزیونی نگاه روز با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس مورخ 97/05/13
 
 
لینک ویدیو در آپارات:
 
 
 
 
 
 
 
10 شهریور 1397

توکلی: اولین مخاطب امربه معروف و نهی از منکر حاکمیت است/ باید حاکمیت را امر به معروف و نهی از منکر کرد/ اگر میزان حقوق و دریافتی اشخاص مشخص شود، آنها دیگر نمی توانند به انحراف کشیده شوند

توکلی: اولین مخاطب امربه معروف و نهی از منکر حاکمیت است/ باید حاکمیت را امر به معروف و نهی از منکر کرد/ اگر میزان حقوق و دریافتی اشخاص مشخص شود، آنها دیگر نمی توانند به انحراف کشیده شوند

 

پایگاه خبری جماران: بی‌تردید مبارزه با فساد کار آسانی نیست؛ پیشگیری از این بیماری و مقابله با آن نیز نیازمند عزم جدی و همه‌جانبه مسئولان و مردمی است که در نهایت، هزینه فساد را می‌پردازند اما از منظر ارتباطات، بخشی از این ماموریت را می‌توان به رسانه‌ها محول کرد. از این رو، شفافیت و صداقت از ضرورت های کار رسانه برای اعتمادسازی و اصلی است که رسانه‌ها باید در انتشار اخبار و اطلاعات خود به آن پایبند باشند.

در همین راستا، رئیس سازمان «دیده بان شفافیت و عدالت» معتقد است: حکومت باید تلاش کند که مردم اطلاعات داشته باشند تا بتوانند به واجب الهی خود عمل کنند. وقتی این وظیفه حکومت و وظیفه مردم نیز فراهم سازی مقدمات می شود، پای رسانه‌ها به میان می آید. رسانه‌ها باید مورد حمایت قرار گیرند تا بتوانند تمامی اخبار را به مردم برسانند.

 

اگر «شفافیت» وجود داشته باشد، امکان ارتکاب خطا و انحراف کاهش می یابد

احمد توکلی در گفت و گو با خبرنگار جماران درباره رسالت رسانه ها در افشاگری فساد گفت: بحث شفافیت بحثی نجات بخش است. اگر امور شفاف باشند، وسوسه شیطان کم اثرتر خواهد شد. از این رو، اگر دقیق بنگریم شیطان در شب هنگام نسبت به روز که همگان فرد را می بینند، بیشتر می تواند او را برای ارتکاب خطا تحریک کند.

وی افزود: شفافیت نیز به همین معناست و اگر وجود داشته باشد، امکان ارتکاب خطا و انحراف را کاهش می دهد. شفافیت بدین معناست که مسئولین اگر هر کاری می کنند، برای مردم امکان این وجود داشته باشد که بدانند دلایل، چرایی‌ها، هزینه‌ها و نتایج آن کار چه بوده است؟ اگر چنین شود، کسانی که دارای منصب هستند با دقت بیشتری عمل کرده و دست به هر کاری نمی زنند.

 

بسیاری از جنبه هایی که باید برای شفافیت وجود داشته باشند، موجود نیست

این نماینده سابق مجلس گفت: در اغلب اوقات، بسیاری از جنبه هایی که باید برای شفافیت وجود داشته باشند، موجود نیست. برای نمونه زمانی که معلوم نیست چه کسانی از بانک های شهر ما اعتبار دریافت می کنند یا به تعبیری بهتر مشخص نیست که یک شخص چه میزان اعتبار برای آنکه بیمارستان به نام خود را تکمیل کند، دریافت کرده است، چه تضمینی وجود دارد که آن اعتبار را صرف همان کار کند.

وی افزود: اما اگر نام آن فرد اعلام شود و شفافیت وجود داشته باشد، او دیگر نمی تواند اعتباری را به منظور تکمیل بیمارستان دریافت کرده و جای دیگری خرج کند. به دلیل اینکه تمام مردم شهر مراقب او خواهند بود. یا در مثالی دیگر، اگر میزان حقوق و دریافتی اشخاص در کشور مشخص شود، آنها دیگر نمی توانند به انحراف کشیده شوند. به این دلیل که اگر ماشین های آن‌چنانی سوار شده و خانه های لوکس بخرند، مردم می پرسند که آنها این امکانات را از کجا آوردند؟ بنابراین مرتکب فساد نخواهند شد.

اولین مخاطب امربه معروف و نهی از منکر حاکمیت است. باید حاکمیت را امر به معروف‌و نهی از منکر کرد، این کار از تمامی امر به معروف ها و نهی از منکرها مهم تر است. 

باید حاکمیت را امر به معروف  و نهی از منکر کرد/ همه امور باید شفاف باشند

توکلی گفت: شفافیت این اثر را دارد. به علاوه اگر از نظر دینی هم به این مسأله نگاه کنیم، امر به معروف و نهی از منکر واجب است که حضرت علی(ع) درباره آن می فرماید: «اگر همه عبادات را در یک کفه ترازو بگذارند و امر به معروف و نهی از منکر را در کفه دیگر، مانند نمی در برابر دریای مواج می ماند.» یعنی تمام عبادات را همچون یک نم دانستند وامربه معروف را همانند دریای مواج می دانند.

وی افزود: رهبری هم به درستی به این نکته اشاره کردند که «اولین مخاطب امربه معروف و نهی از منکر حاکمیت است.» باید حاکمیت را امر به معروف‌و نهی از منکر کرد، این کار از تمامی امر به معروف ها و نهی از منکرها مهم تر است. ما اگر واقعاً مسلمانیم و می خواهیم به این واجب الهی عمل کنیم، وقتی ندانیم که استاندار، وزیر، رئیس جمهور و رهبری چگونه کار می کنند و هیچ خبری از اقدامات آنها نداشته باشیم، دیگر نمی توانیم امربه معروف و نهی از منکر کنیم. بنابراین همه امور باید شفاف باشند.

 

اگر مقدمه امربه معروف و نهی از منکر را شفافیت بدانیم، کسب اطلاعات واجب می شود

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: امیر مومنان(ع) در کوفه خطاب به مردم اعلام کردند که «این حق شما بر من است که من شما را از همه مسائل آگاه کنم مگر مسائل جنگی»، حضرت از بازگو کردن مسائل جنگی امتناع می کردند به این دلیل که ممکن بود دشمن را بر مردم مسلط سازد. امروز نیز می توان مسائلی که به امنیت نظام و مردم مربوط می شود را پنهان نگه داشت، اما سایر مسائل باید با مردم درمیان گذاشته شود.

وی بیان کرد: بنابراین هر فرد باید برای اجرای واجب از مسائل باخبر باشد. کسب اطلاعات اگر تبدیل به امری واجب شد، مقدمه آن نیز واجب می شود. برای نمونه اگر نماز را واجب می دانیم، باید مقدمه آن نیز که همان وضو است را واجب بدانیم. وضوِ مستقل از نماز، واجب نیست و تنها به خاطر نماز است که واجب می شود. پس اگر مقدمه امربه معروف و نهی از منکر را شفافیت بدانیم، کسب اطلاعات واجب می شود.

 

حکومت هم از نظر عقلی هم از نظر شرعی موظف است که از آزادی و استقلال رسانه ها دفاع کند

این نماینده سابق مجلس در ادامه گفت: حکومت باید تلاش کند تا مردم اطلاعات داشته باشند و بر مبنای آن بتوانند به واجب الهی خود عمل کنند. وقتی این وظیفه حکومت و وظیفه مردم نیز فراهم‌سازی مقدمات می شود، پای رسانه ها به میان می آید. رسانه‌ها باید مورد حمایت قرار گیرند تا بتوانند تمامی اخبار را به گوش مردم برسانند. آنها اگر در این مسیر خبری از خود بسازند، به معنی شفاف‌سازی نیست، بلکه به معنای تاریک‌ کردن راهی باز و روشن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: باید اتفاقاتی که واقعاً افتاده و ارزیابی هایی که دقیق هستند را به مردم ارائه کرد. از این رو، رسانه‌ها باید عاقل و مستقل باشند و حقایق را بازگو کنند. البته مقصود من رسانه هایی است که قصد خیانت، جعل یا تحریف خبر را دارند. حکومت هم از نظر عقلی هم از نظر شرعی موظف است که از آزادی و استقلال رسانه‌ها دفاع کند.

 

11 شهریور 1397

برنامه در شهر: جلسه هم افزایی شورای معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با مسئولان صدا و سیمای مرکز فارس

برنامه در شهر: جلسه هم افزایی شورای معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با مسئولان صدا و سیمای مرکز فارس

 

https://www.aparat.com/v/zuJYp

اخبار ویژه

مهر 24, 1397

حکایتی در احیای امر به معروف و نهی از منکر (حجاب)

استاد حسین انصاریان در بخشی از کتاب «سیدالشهدا(ع) تجلی عبودیت» حکایتی در احیای امر به معروف و نهی…
تیر 31, 776

روحانیون متولیان امر به معروف و نهی از منکر هستند.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از…
شهریور 20, 1397

شفافیت؛ مقدمه واجب امر به معروف و نهی از منکر/ برخی مسئولان «شرور» هستند

احمد توکلی در گفت‌وگوی تفصیلی با ایکنا عنوان کرد: شفافیت؛ مقدمه واجب امر به معروف و نهی از منکر/…
شهریور 11, 1397

برنامه در شهر: جلسه هم افزایی شورای معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با مسئولان صدا و سیمای مرکز فارس

برنامه در شهر: جلسه هم افزایی شورای معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با مسئولان…
مرداد 21, 1397

بی اعتمادی مردم به مسئولان، بالاتر از مشکل سکه و ارز است

نماینده سابق مجلس مطرح کرد: بی اعتمادی مردم به مسئولان، بالاتر از مشکل از سکه و ارز است. جعفر قادری…
مرداد 16, 1397

برنامه تلویزیونی نگاه روز با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

برنامه تلویزیونی نگاه روز با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس مورخ 97/05/13…
ارديبهشت 02, 776

نشست دبیران شورای های امر به معروف و نهی از منکر دستگاه های استان فارس

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، جلسه دبیران شوراهای امر به معروف…

موضوعات دیگر

مؤثرترین روش برای امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ امر به معروف در اسلام بسیار مهم است و قرآن آن را رمز فضیلت…

کنکاشی پیرامون دو واجب فراموش‌شده؛ معروف‌گستری و منکرستیزی؛ شیوه‌ها و روش‌ها

درباره امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان از پیش نسخه پیچید و به سراغ مردم رفت؛ بلکه باید «طبیب…

گزارش تصویری

درباره ستاد استان

تماس با ما:


آدرس ستاد :شیراز، میدان قائم، بلوار هجرت، پل هجرت(سمت چپ)،ابتدای خیابان شهید پیشرو، ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس
شماره تماس : 32245541 071-32245530 071
شماره فاکس :32245495 071
آدرس پست الکترونیک : setaad@chmail.ir

اوقات شرعی

تمامی حقوق این وبسایت برای ستاد امر به معروف محفوظ می باشد. | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه