حدیث روز
سرخط خبر ها
12 شهریور 1398

مسابقه واجب فراموش شده + دانلود کتاب

کتاب واجب فراموش شده مجموعه کاملی از راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر است که در ۹ فصل گرد آوری شده است. در این مجموعه به طور تفصیلی و کامل در خصوص آن چه که پیرامون امر به معروف و نهی از منکر نیاز بوده صحبت شده است.

گزیده ای از متن کتاب:

بزرگترین حربه در مقابل گناهکار، گفتن و تکرار کردن است. اینکه یک نفر بگوید اما ده نفر ساکت بنشینند و تماشا کنند، نمی ‏شود. اگر یکى دچار ضعف نفس بشود، یکى خجالت بکشد و یکى بترسد، اینکه نهى از منکر نخواهد شد.
چرا کسانى از گفتن ابا می ‏کنند؟ یک عده بر اثر ضعف نفس از گفتن ابا می ‏کنند، یک عده هم خیال مى‏کنند که گفتن فایده‏ اى ندارد؛ باید با دست جلو بروند! نه، زبان از دست خیلى مهم‏تر است.
چرا این واجب امر به‏ معروف‏، امر به کارهاى خوب در جامعه ‏ى اسلامى هنوز اقامه نشده است؟ نگویید به من چه؛ او هم نمی ‏تواند بگوید به تو چه؛ اگر هم گفت، شما اعتنا نکنید.
اما همه نمی ‏کنند. همه تجربه نمی ‏کنند، می ‏گویند آقا چرا اثر نمی ‏کند؛ تجربه کنید. منکرى را که دیدید، با زبان تذکّر دهید.
در فصل اول این مجموعه رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب پیرامون ضرورت این فریضه آورده شده است، در فصل دوم به وجوب امر به معروف، فصل سوم تاثیرات امر به معروف و نهی از منکر، فصل چهارم مصادیق معروف و منکر با محور رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تدوین شده است.
همچنین فصل پنجم شامل شیوه ی صحیح و موثر امر به معروف و نهی از منکر و فصل ششم شامل وظیفه ی مردم در مورد این فریضه است.
در فصل هفتم وظیفه ی مسئولین درباره امر به معروف و نهی از منکر، در فصل هشتم هشدارها و در فصل پایانی احکام و استفتائات پیرامون این فریضه بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب آورده شده است.
در بخشی از این مجموعه می خوانیم:
«موضوع امر به‏ معروف‏ که موضوع جدیدى نیست. این، تکلیف همیشگى مسلمانان است. جامعه اسلامى، با انجام این تکلیف زنده می‏ماند.»
در فصل دوم این کتاب آمده است:
«امر به‏ معروف‏، یک مرحله‏ ى گفتن و یک مرحله‏ ى عمل دارد. مرحله‏ ى عمل، یعنى اقدام با دست و با زور. این مرحله، امروز به عهده‏ ى حکومت است و باید با اجازه‏ ى حکومت انجام بگیرد و لا غیر. اما گفتن با زبان، بر همه واجب است و همه باید آن را بدون ملاحظه انجام بدهند.»
 
 
 
 
10 شهریور 1398

نشست خبری دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با اصحاب رسانه پیرامون اعلام برنامه های هفته امر به معروف و نهی از منکر

بازتاب نشست خبری دبیر ستاد در رسانه ها

?بازتاب نشست خبری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در رسانه ها

♦خبرگزاری مهر
ytre.ir/مهر

♦خبرگزاری ایکنا
ytre.ir/ایکنا

♦خبرگزاری فارس
ytre.ir/فارس

♦خبرگزاری شیرازه
ytre.ir/شیرازه

♦خبرگزاری شبستان
ytre.ir/شبستان

♦خبرگزاری پانا
ytre.ir/پانا

♦خبرگزاری حوزه
ytre.ir/حوزه

♦خبرگزاری ایرنا
ytre.ir/ایسنا

 

28 مرداد 1398

دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با خانواده شهیدان خدمت آتشنشان

به گزارش روابط عمومی ستاد امربه معروف استان فارس / مسئول قرارگاه مهر و امید ستاد امربه معروف فارس  با قدردانی از صبر و استقامت خانواده های که آتش نشان گفت: دیدار و دلجویی از این خانواده ها که همسرانشان تمام عمر خدمت خود صرف نجات انسان ها کرده اند بزرگترین افتخار مسئولان و مردم است.

حجت الاسلام مهدی آدینه ازاعضاء ستاد امربه معروف ونهی از منکر استان فارس به مناسبت فرار رسیدن عید غدیر و ایام ولایت در دیدار با خانواده های  شهیدان  خدمت آتش نشان که در سایت زباله برمشور دعوت حق را لبیک گفتند؛ اظهار داشت: خانواده‌های این غیور مردان و جان فشانان الگویی برای همه ما به شمار می‌روند و دیدار از این خانواده‌ها موجب عزت و پالایش روح والای انسان می‌شود.

وی بیان كرد: شجاعت و دلاورمردی این عزیزان آتش نشان  و خانواده هایشان در دفتر رشادت‌های مردمان غیور فارس ثبت‌ شده است و دیدار با این خانواده های آتش نشان که جان خود را در راه خدمت به مردم فدا کردند افتخار بزرگی برای همه است.

آدینه گفت : دیدار و دلجویی و خدمت به این خانواده ها خود برترین نوع معروف است که باید این معروف متروکه در جامعه ما احیا شود و اولین عمل کننده باید مردم فهیم ما باشند .

مسئول قرارگاه امید ابراز داشت : مردم شریف و ولایت مدار ما می توانند در غالب گرو ههای مختلف در این گونه موارد پیش قدم شوند و این سنت حسنه اسلامی را در جامعه زنده کنند .

وی افزود: آسایش و آرامشی كه در جامعه حكمفرماست، مدیون همین فداكاری و ایثارگری‌ این جان برکفان است كه پاداش آنان نزد خدا محفوظ خواهد بود.

ضمننا؛در پایان این دیدار با اهدای لوح سپاس و از خانواده این دو جان برکف آتشنشان شیرازی تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است در پی ریزش زباله در سایت بازیافت برمشور شیرازخردادماه 92، 11 تن از ماموران آتش‌نشانی، فضای سبز و بازیافت شهرداری شیراز در زیر زباله مدفون شده که در ساعات اولیه چهار تن از آنان زنده نجات یافتند، اما هفت تن دیگر زیرآوار باقی ماندند.

19 مرداد 1398

برگزاری دوره آموزشی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در شاهچراغ

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، چهارمین جلسه دوره آموزشی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در سالن کوثر حرم شاهچراغ برگزار گردید.

20 مرداد 1398

پیام تبریک دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان فارس به مناسبت روز خبرنگار

به نام خداوند جان آفرین                                                                حکیم سخن در زبان آفرین

بسمه تعالی

با سلام و تقدیم احترام خود به خبرنگارانی که تاریخ سازند و عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام محمد باقر(ع)

با فرا رسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار فرصت ارزشمند و دوباره ای برای تکریم جهادگران عرصه قلم و مردان و زنان گمنام ومتعهدی است که برای دفاع از اسلامیت و ملیت، اطلاع رسانی وآگاهی بخشی به مردم جامعه خویش خستگی را خسته کرده اند و حداکثر مساعی و دانش و مهارت خود را به کار گرفته اند.

بدیهی است رسالت خطیر خبرنگاری در میهن عزیز ما که به برکت مجاهدت ملت غیور ایران و جان فشانی های شهدا تحت زعامت ولی امر مسلمین ، برخوردار از نظام اسلامی است و  اهداف وآرمان های بلندی همچون ایجاد تمدن اسلامی ، استقلال، آزادی، معنویت  و اخلاق را پرچمداری میکند،  اهمیت مضاعفی دارد. پس باید بدانیم

خبرنگاری یک شغل نیست، یک هنر است. هنری که با ثبت به موقع، رویدادها را جان می بخشد و از مرگ و نیستی آن در ازدحام و شلوغی روزمرگیها جامعه جلوگیری می کند و  اذهان به اتفاقات مهم، می تواند عامل تکاپوی عواطف و احساسات اثرگذار و گاها منجر به خیرو برکتی عظیم گردد.

خبرنگار یک هنرمند است که می تواند صدای مسلمان یا مستضعف محق، در دورترین نقطه ی هستی را هم، به گوش هر خواب و بیداری برساند. روح تعهد درکالبد این هنر که همان امانتداری و خدا محوری است، موجب خلق اثری ماندگار و ارزشمند در ذهن حقیقت جویان و تاریخ است.

رسالت اهل قلم و فعالان رسانه ای در تحقق این آرمانهای متعالی و بی بدیل است چرا که نخبگان این حرفه میتوانند با بصیرت و هنر خبرنگاری خویش در ایجاد طرز نگاه صحیح در مردم برای تحلیل مسایل و موضوعات داخلی کشور و رویدادهای منطقه ای و جهانی و نیز دمیدن روح امید و روحیه مطالبه گری و مسوولیت پذیری اجتماعی را در آحاد جامعه ، نقش آفرینی نمایند.

علاوه بر این، حضور فعال خبرنگاران آگاه در عرصه اطلاع رسانی گام مهمی در جهت حاکمیت اخلاق و قانون در جامعه و نیز نهادینه نمودن روح قانونمداری، پاسخگویی، نقدپذیری و شفافیت در عملکرد در میان مسوولان خواهد بود که این مهم به نوبه خود تاثیری عمیق در ترویج معروفات و ریشه کن نمودن منکرات بویژه ظلم که همان بی قانونی و اجرا نکردن آن است را در جامعه اسلامی دارد.

باتوجه به اینکه قانون حمایت از آمران به معروف وناهیان از منکر، مصوب مجلس شورای اسلامی،معروف و منکر وهمچنین آمر وناهی را تعریف کرده است، خبرنگاران در اجرای این قانون ، آمر به معروف و ناهی از منکر شناخته می شوند و ستاد امر به معروف و نهی از منکر موظف است از خبرنگاران آمر و ناهی بطور جدی و قاطع دفاع و حمایت نماید که ان شاالله انجام می دهیم.

سلیمان مهدوی

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

14 مرداد 1398

اعطاء حکم حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا زارع به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر مسجد سیدالشهداء واقع در کوی فرمانداری

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، حکم امام جماعت مسجد سید الشهداء، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین زارع به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر آن مسجد و محله توسط دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس اعطاء گردید.

دبیر ستاد در جمع نمازگراران بیان کرد :

رسول خدا(ص) فرمودند مومنینی هستند که مورد غضب خدا هستند، پرسیدند یا رسول الله کدام مومنین مورد غضب خداوند هستند؟ فرمودند کسانی که امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند. کسانی که اهل امر به معروف و نهی از منکر هستند، جانشین رسول الله  و خداوند متعال بر روی زمین هستند.

سلیمان مهدوی در ادامه با بیان اینکه کمود قانون نداریم و مشکل در اجرای صحیح قانون و نظارت بر آن است تصریح کرد :

در این بخش ضعف داریم. در حدود ۲۰۰ صفحه قانون درباره عفاف و حجاب داریم و هم اکنون وضعیت عفاف و حجاب ما اینگونه است. کشور ما دچار مشکل قانون نیست ،مشکل از اجرای قانون و عدم نظارت بر حسن اجرای قانون است. در چهل سال اول انقلاب یک شیب ملایم داشته ایم که اکنون به اینجا رسیده است. شعار امسال ما قانون مداری است و به سمت قانون و نظارت بر اجرای قانون و ترغیب مسئولین ناظر این امر بر اجرای قانون برای نظارت بیشتر می باشد.

مهدوی در ادامه با بیان اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر فرا قوا است افزود:

فراقوا بودن به این معنی است که ستاد امر به معروف و نهی از منکر زیر نظر قوه مجریه، قوه مقننه، قوه قضاییه و هیچ نهادی نیست و رئیس آن طبق قانون توسط رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور منصوب می گردد و موظف است فرهنگ نظارت مردم بر مردم، مردم به دولت و دولت بر مردم طبق اصل هشتم قانون اساسی است. امر به معروف و نهی از منکر جهان ‌شمول است.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس بند (ر) ماده ۲۳ و تبصره قانون مجازات اسلامی، باغ هایی که تخلف می کنند را، می توان تا دو سال پلمپ کرد و هیچ مشکل قانونی وجود ندارد تصریح کرد:

در جمهوری اسلامی بر اساس قانون و مقررات آلودگی صوتی، آلودگی صوتی توسط منابع ثابت ممنوع است و نباید بوجود بیاید و مورد آزار و اذیت مردم شود، در غیر اینصورت مجازات مالی جهت این مورد در نظر گرفته شده است. مسجد به اندازه، اذان چه برسد به باغات و سایر مراکز که اصلا نباید صدایی از آن ها به بیرون از باغ برسد. اگر بیشتر از این صدا پخش شد، مردم می توانند از مسئولین این موضوع را مطالبه کنند و نسبت به محل تولید آلودگی صوتی در دستگاه قضایی شکایت کنند.

 

05 مرداد 1398

جلسه هم اندیشی معاونت فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

جلسه هم اندیشی معاونت فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به منظور تنظیم تفاهم نامه دو دستگاه

01 مرداد 1398

برپایی میزهای مشاوره حقوقی،چیستی،چرایی امر به معروف و نهی از منکر و ثبت نام آمرین در حرم مطهر شاهچراغ

به گزرش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، میز های مشاوره حقوقی، چیستی،چرایی و چگونگی امر به معروف و نهی از منکر به همراه ثبت نام آمرین در حرم مطهر شاهچراغ(ع) راه اندازی گردیده است.

23 تیر 1398

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، نسشت کاربرد هنر در فریضه امر به معروف و نهی از منکر در حوزه هنری فارس برگزار و تفاهم نامه فی ما بین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس و حوزه هنری فارس به امضاء رسید.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، نسشت کاربرد هنر در فریضه امر به معروف و نهی از منکر در حوزه هنری فارس برگزار و تفاهم نامه فی ما بین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس و حوزه هنری فارس به امضاء رسید.

سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در این جلسه گفت :

امر به معروف و نهی از منکر برای کرامت انسانی آمد و خیلی با مسما است.قطعا همه اتفاقاتی که می افتد جز اراده خداوند چیز دیگری نیست. امربه معروف و نهی از منکر از تعاملات اجتماعی است. مقام معظم رهبری در جمله ای می فرمایند زیباترین،موثرترین، کامل ترین بهترین و مهمترین تعامل اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر است. زیبا معرفی کردن امر به معروف و نهی از منکر کار هنر است. اینکه امر به معروف و نهی از منکر چگونه از موثرترین تعاملات اجتماعی است بایستی از راه هنر به تصویر کشیده شود و به مردم انتقال پیدا کند.

وی در ادامه بیان داشت :

نگاه مردم و عامه مردم به امر به معروف و نهی از منکر باید تغییر کند. به علت عدم شناخت امر به معروف و نهی از منکر، نحوه عملکرد و روش های ناصحیحی که به کار گرفته شده، امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما به عنوان مزاحم شناخته می شود. ولی در اصل امر به معروف و نهی از منکر تعالی بخش یک جامعه است. می خواهد کرامت انسانی را به منصه ظهور برساند و رسیدن به قرب الهی را به تصویر بکشد. قطعا با هنر می توان اینکار را انجام داد. فکر می کنم در حوزه هنر یکی از مهمترین معروفات این است که هنر را به جایگاه واقعی آن برسانیم.

یکی از شاخصه های مهم حوزه هنری، تعریف هنر است که باید آن را از طریق هنر به مردم معرفی کند.

همچنین در ادامه خاطرنشان کرد :

هنرمندان در جامعه بسیار تاثیرگزارند. بازیگران جزء الگو های رفتاری جامعه قرار می گیرند در حالی که حکما کمتر جزء الگو های رفتاری جامعه قرار می گیرند. این یک مشکل است که باید این مشکل را برطرف کنیم. حوزه هنری می تواند نقشش را در اینجا ایفا کند در حالی که دیگر سازمان های مسئول ایفا نمی کنند.

وی پیرامون تعریف هنر بیان داشت :

نگاه به هنر از نظر اسلام این است که هنر حقیقی بایستی حتما ریشه در معنویت و عالم غیب داشته باشد، اگر نداشته باشد این هنر، هنر نیست. در واقع هنری هنر است که قابلیت به تصویر کشیدن توحید را داشته باشد. آیا تمام فیلم هایی که تولید می شوند به این موضوع می پردازند؟ خیر. این خیلی مهم است. هنر حقیقی هنری است که هم هدایت گر باشد هم تذکر دهی داشته باشد و هم بعد آموزشی داشته باشد، که عالم خاکی را بتواند برای انسان قابل تحمل کند. این سختی ها را باید با جهان بینی اسلامی به جایی برساند که قابل تحمل شود. این هنر بایستی معرفی شود. هنر حقیقی هنری است که بتواند حقیقتا تعالی بخش انسان به قرب الهی باشد.

وی در پایان گفت :

ما همه حضرت زینب(س) را با مصائبشان می شناسیم. ولی در سخت ترین شرایط که برادر، برادر، زاده اقوام و 72 تن از نزدیکان جلوی چشم حضرت زینب(س) پرپر می زدند، ایشان می گویند من جز زیبایی چیزی ندیدم. این دنیای سخت را حضرت زینب(س) چگونه تلطیف می کند با زیبایی، این چه ارتباطی است ؟ اگر خواستیم هنرمند را معرفی کنیم بایستی حضرت زینب(س)  را معرفی کنیم.

در هنر این مشکلات را داریم پیشنهاد من به شما این است که هنر را به درستی تعریف کنید. قطعا بایستی در هنر فطرت انسانی مقدم بر غریضه انسانی باشد که اخیرا متاسفانه شکل و شمایل غریضی آن بیشتر متبلور شده است. به خصوص در چند فیلم طنز که چندی ساخته شد. خباثتی بود برای هنر و هنر را اینگونه ذبح کردند، با سخیف بودن فیلمی که ساختند.

در پایان مراسم تفاهم نامه ما بین ستاد امر به معروف و نهی از منکر و حوزه هنری استان فارس توسط دبیر ستاد و مدیرکل حوزه هنری فارس به امضاء رسید.

 

26 تیر 1398

، دبیر و معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با خانواده شهید خرسند

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، دبیر و معاونین ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در روز سه شنبه مورخ 11/04/98 به شهرستان کازرون سفر کرده و با خانواده محترم شهید خرسند دیدار نمودند.

در این دیدار که برادر،همسر محترم شهید خرسند، رئیس دفتر، فرمانده ناحیه بسیح کازرون، فرماندار شهرستان پاسارگاد حضور داشتند و دبیر ستاد، سلام آیت ا... دژکام نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان را به خانواده شهید ابلاغ نمودند و  هدف از سفر را کسب روحیه و حال و هوای معنوی در فضای عطرآگین محل شهادت و زندگی شهید بیان نمودند و برای آن شهید والا مقام علو درجات از درگاه باریتعالی خواستار شدند.

در این دیدار برادر شهید خرسند ضمن بیان چگونگی شهادت شهید خرسند از تغییر حالات روحی نامبرده در روزهای آخر عمر حکایت نمود و گفت : مرتب به خانواده خود (پدر و مادرشان) سرکشی می­نمودند و حتی در شب آخر از پدرش حلالیت طلبیدند. همسر شهید نیز به دغدغه و نگرانی­های شهید خرسند نسبت به مشکلات و گرفتاری­های مردم شهرستان اشاره نمود، به گونه ای که تمام وقت خود را در راه خدمت به مردم و رسیدگی به امور مردم صرف می­نمودند.

 

 

15 تیر 1398

امر به معروف سیستم نظارتی است برای مردم و حاکمیت

امر به معروف سیستم نظارتی است برای مردم و حاکمیت

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر  شهرستان مهر با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس برگزار شد.

سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با بیان اینکه مهمترین برنامه این ستاد در سال 98 امر به معروف مدیران و مسئولان است گفت :

معروفی که به آن تاکید زیاد داریم قانون مداری و اجرای صحیح قانون به ویژه قانون مرتبط با اقدامات فرهنگی است و می بایست متولیان امر فرهنگی انجام می دادند که متاسفانه نظارت شایسته ای نسبت به اجرای قوانین صورت نگرفته است. این نظارت به عهده ی دستگاه های نظارتی از قبیل ستاد امر به معروف، سازمان بازرسی و دیگر نهادهای نظارتی می باشد.

وی افزود:

باید به دنبال مطالبه گری بیشتر مردم از مسئولان با توجه به آموزش بیشتر مردم نسبت به شناخت قوانین جاری کشور باشیم تا نظارت مردم بر حاکمیت که در اسلام بیان شده است، با اجرای صحیح امر به معروف و نهی از منکر اتفاق بیافتد.

وی افزود: با توجه به وضعیت زمان حال حاضر خدمت به مردم یکی از مهم ترین معروفاتی است که می بایست مسئولان نسبت به آن اهتمام ویژه داشته باشند. اگر این خدمت ها ملموس تر از گذشته باشد، مردم  نیز در عرصه های مختلف نسبت به معروفات و منکرات تمکین می نمایند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس افزود: امر به معروف مسئولان، عملکرد صحیح و مطابق با قوانین اسلامی است. اگر در جامعه ای مدیر و مسئولی عملکرد صحیح و مطابق با قانون و شرع داشته باشد و به جای رابطه ضابطه عمل کند، استفاده صحیح و قانونی از اموال بیت المال داشته باشد و به فرایض دینی اهتمام داشته باشد خود امر به معروف و نهی از منکر است.

سلیمان مهدوی اظهار داشت: امر به معروف سیستم نظارتی است برای مردم و حاکمیت. که هم مردم به عوامل حاکمیت تذکر دهند و عوامل حاکمیت هم به مردم متذکر شوند.

مراحل و مراتب امر به معروف و نهی از منکر بسیار گسترده است که از امور قلبی شروع می شود و به امور قهریه ممکن است ختم بشود و حتی در بعضی جاها ممکن است با هزینه کرد جان، مال، آبرو همراه باشد.

در پایان حکم سرهنگ پاسدار عباس رضایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان مهر به عنوان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان مهر اعطاء گردید.

 

 

 

13 تیر 1398

دبیر و کارکنان ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با حجت الاسلام و المسلمین طاهری رئیس هیئت امنای آستان قدس حسینی (ع) دیدار کردند

دبیر و کارکنان ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با حجت الاسلام و المسلمین طاهری رئیس هیئت امنای آستان قدس حسینی (ع) دیدار کردند.

حجت الاسلام و المسلمین طاهری در این جلسه عنوان کرد :

خداوند متعال در قرآن کریم برای کسانیکه قدرت حاکمیت پیدا می کنند چهار چیز را اصل و اساس قرار داده که نماز ، زکات ، امر به معروف و نهی از منکر می باشد.

قوام یک جامعه اسلامی به امر به معروف و نهی از منکر است، متاسفانه بعضی مسئولین کشور در جورچینی قرار میگیرند که دشمن آنر را چیده است.

امروزه وظیفه شماست که بحث امر به معروف و نهی از منکر را گسترده کنید تا به جامعه بفهمانید که هر کاری که اسلام آن را منع کرده جزء منکرات است.

اگر در عمل به  وظیفه خود نسبت به امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی داشته باشیم باید فردای قیامت به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه خود جوابگو باشیم.

این نکته هم مهم است که کسی که تبلیغ می کند از هر نظر شایستگی داشته باشد. آمران به معروف و ناهیان از منکر باید اخلاق اسلامی داشته و دارای سعه صدر بالا باشند. می بایست کارهای آموزشی را در این زمینه جدی گرفت.

03 تیر 1398

پرسنل و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با سردار حبیبی فرماندهی انتظامی استان فارس دیدار کردند

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، پرسنل و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با سردار حبیبی فرماندهی انتظامی استان فارس دیدار کردند .

دبیر ستاد با عرض خیر مقدم به سردار حبیبی بیان داشت   :

از تعاملات فرماندهی محترم انتظامی استان فارس در گذشته تشکر می کنم و امیدوارم این همکاری ها با حضور جنابعالی و برگزاری جلسات مشترک در استان بیش از پیش شود . 

سلیمان مهدوی در ادامه بیان داشت :

ستاد 27 سال است که تاسیس شده و قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر 4 سال است که توسط مجلس تصویب شده است. در همین راستا و در جهت هماهنگی بیشتر میان نیروی انتظامی، آمران و مسئولین همایش صیانت از ماه مبارک رمضان هرساله برگزار می شود. ستاد امر به معروف و نهی از منکر از نیروی انتظامی انتظار دارد از آمران حمایت لازم را مطابق قانون به عمل آورد . 

وی در ادامه بیان داشت :

در استان فارس با محوریت قرار دادن مسجد، امام جماعت آن به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر اقدام به تشکیل شورا ها در مساجد محله می کند. در این بخش یک تعامل تنگاتنگ میان بسیج و نیروی انتظامی را درخواست داريم.

وی با بیان اینکه براي رفع مشکلات در اتحادیه ها و اصناف همکاری بیشتری بايد وجود داشته باشد گفت :

این امکان با برنامه ريزي و برگزاری جلسات تخصصی مشترك امکان پذیر خواهد بود .

در ادامه سردار حبیبی فرماندهانتظامی استان فارس گفت :  نيروي انتظامي آماده پشتیبانی و حمایت ازستاد امر به معروف و نهی از منکر مي باشد و چنانچه افراد جوان و صاحب فکر از ستاد و نیروی انتظامی هم فكري و هم انديشي كنند و برنامه هاي اثربخش در بحث پيشگري از منكرات در جامعه ارائه دهند ما هم استقبال مي كنيم .

فرمانده انتظامي استان فارس در پايان خاطر نشان كرد : پ ليس از آمران به معروف و ناهيان از منكر حمايت هاي لازم را بر اساس قانون انجام مي دهد . و در حال حاضر تعامل بسيار خوبي بين ستاد امر به معروف و نهي از منكر و نيروي انتظامي برقرار مي باشد

21 خرداد 1398

آیت الله رئیسی: حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر وظیفه دولت، پلیس و دستگاه قضایی است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، آیت الله رئیسی در بخش از سخنان خود در جلسه مسؤولان عالی قضایی با اشاره به تلاش برخی افراد در جهت رواج بی عفتی و ناهنجاری در جامعه تأکید کرد: دولت، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی مسؤولیت دارند که از امنیت روانی و اخلاقی جامعه صیانت کنند و اجازه ندهند کوچکترین بی عفتی و ناهنجاری، جامعه را تهدید کند.

وی افزود: از طرفی امر به معروف و نهی از منکر به موجب موازین شرعی و قانون اساسی جمهوری اسلامی، امری عمومی و وظیفه همه مردم است و دستگاه‌های انتظامی و قضایی نیز به موجب شرع و قانون، موظفند از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنند.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و خطبه‌های نماز عید سعید فطر، این فرمایشات بویژه در باب تبیین شخصیت امام راحل را مهم و کاربردی توصیف کرد و افزود: کلیدی ترین نکته‌ای که مقام معظم رهبری در خصوص شخصیت والای امام بزرگوار فرمودند، همان بحث مقاومت در برابر مشکلات و دشمنی ها بود که این امر می تواند در زمان حاضر، بهترین الگو برای همه آحاد ملت باشد.

18 خرداد 1398

پیام تسلیت دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس-حجت الاسلام خرسند

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

شهادت مظلومانه حضرت حجت الاسلام والمسلمین خرسند که خود از پیش کسوتان دفاع مقدس بود و بعد از آن نیزدر عرصه جهاد فرهنگی، با روحیه¬ای انقلابی بیش از دودهه در سنگر امامت جمعه کازرون به مردم شریف و ولایت مدار آن خطه خدمات شایسته، ارزنده و ماندگاری ارائه نمود و با حسن تدبیر و تلاش موفق در  جایگاه ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان کازرون منجر به حرکت رو به جلو در احیاء فریضتین گردید و در جهت ارتقاء و تقویت بنیه های فکری دینی و اعتقادی اقشار مختلف به ویژه جوانان همت گمارد، موجب تاثر و تألم جهادگران عرصه فریضتین در استان فارس گردید و پر واضح است فقدان حضور این آمر و ناهی بزرگ در ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان کازرون احساس خواهد شد.

شهادت این یار دیرین انقلاب و ولایت در سحرگاه لیله القدر، مهر تاییدی بر سعادت ابدی و قبولی احسن مجاهدت‌های آن فقید سعید در طول عمر شریف ۵۲ ساله خویش می باشد و بدیهی است که پرده ای دیگر از چهره خبیث و ظلمانی دشمنان قسم خورده اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی و بغض و کینه ی کهنه سران و اذناب جبهه کفر و التقاط نسبت به نیروهای مخلص انقلاب اسلامی را در معرض دید و قضاوت همگان قرار داد.

اینجانب به نمایندگی از آمران به معروف و ناهیان از منکر فارس ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت فقدان آن عالم مجاهد به مقام معظم رهبری مدظله العالی، روحانیت معظم و حوزه های علمیه فارس و کازرون، مردم شهید پرور و شریف کازرون، بیت محترم و مکرم آن شهید و همه ارادتمندان ایشان، علو درجات آن سفر کرده را از خداوند متعال مسئلت نموده و بر مجازات عوامل این جنایت پلید تاکید دارم.

 

سلیمان مهدوی

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس

09 خرداد 1398

روز جهانی قدس

31 ارديبهشت 1398

جلسه دبیران شورا های امر به معروف و نهی از منکر دستگاه های اجرایی در اداره توزیع نیروی برق

سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس در جلسه دبیران شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی استان فارس با بیان اینکه نمی‌توانیم برای تمام ادارات و سازمان‌ها برنامه ریزی انجام دهیم، اظهار داشت: بر اساس قانون، برنامه ریزی برای توسعه امر به معروف و نهی از منکر به سازمان‌ها سپرده شده است.

وی افزود: یاوران معروف کارمندان هستند که با دبیر شواری امر به معروف برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف همکاری می‌کنند.

مهدوی ادامه داد: ما سه نام برای کسانی که فعالیت امر به معروف را انجام می‌دهند داریم که شامل یاوران معروف که همان کارمندان هستند، داوران معروف که دانش آموزان هستند و طلایه داران که عموم مردم هستند.

وی بیان کرد: دستگاه‌های اجرایی باید برای احیای امر به معروف تلاش کند و برای ترویج امر به معروف سازمان‌ها اگر کتاب و استاد بخواهند ما در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با اشاره به سه عامل اصلی برای ترویج و احیای امر به معروف و نهی از منکر، تاکید کرد: احیا، اجرا و ترویج امر به معروف که مقدمه آن ایجاد گفتمان عمومی، همگانی کردن امر به معروف و نهی از منکر است.

مهدوی با اشاره به بحث عام نیز تاکید کرد: در بحث عام باید ترویج بحث امر به معروف و نهی از منکر انجام شود، اما کسی این ترویج را انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که فرد حاضر است رشوه دهد، ولی امر به معروف را انجام ندهد، حاضر است سکوت کند، اما کارش در اداره راه بیفتد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس یاد آور شد: اگر ارباب رجوع بتواند امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهد، هیچ مشکلات اقتصادی نخواهیم داشت.

مهدوی با بیان اینکه بحث فراموش شده‌ای داریم بنام امر به معروف که امامان معصوم در این باره می‌گویند اگر امر به معروف صورت گیرد جای حلال و حرام عوض نخواهد شد، تاکید کرد: باید موتور حرکتی امر به معروف و نهی از منکر را به حرکت در آوریم 

21 ارديبهشت 1398

بیان نامناسب در تذکر زبانی دافعه ایجاد می کند

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس،  جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان آباده با حضور دبیر ستاد استان برگزار شد.

 دبیر ستاد ضمن تاکید بر بررسی آسیب های ستاد شهرستان آباده تصریح کرد: به منظور منسجم شدن چارچوب ستاد امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان آباده،

ابتدا باید دبیرخانه دائمی این ستاد در شهرستان آباده راه اندازی گردد.سلیمان مهدوی با اشاره به اینکه امر به معروف حاکمیتی نیست و باید نگاه مردم را به این مقوله تغییر دهیم

خاطرنشان کرد: نگرش مردم نسبت به امر به معروف چندان مطلوب نیست و این فریضه الهی بیشتر به عنوان مزاحمت قلمداد می‌شود.وی با اشاره به نگاه ویژه ستاد استان به شهرستان آباده

در اجرای این فریضه واجب، تصریح کرد: امیدواریم با برنامه ریزی ها و پیگیری های لازم، آن گونه که شایسته است، امر به معروف و نهی از منکر در اولویت کار مسئولان شهرستان آباده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که برای این فریضه دافعه ایجاد می‌کند، شیوه بیان و نوع مطرح کردن معروف و منکر بوده که این موضوع به دلیل عدم آموزش است .همچنین در ابتدای این جلسه تعدادی از مسئولان

گزارشی اجمالی از عملکرد حوزه اجرایی مربوطه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان آباده را ارائه کردند و بر تشدید نظارت و مبارزه با روزه خواری در ایام ماه مبارک رمضان تاکید شد.

14 ارديبهشت 1398

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در گردهمایی مربیان و مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان

مهدوی  کار فرهنگی در وضعیت کنونی و اوضاع اجتماعی نابسامان امروز را سخت دانست و دشواری کار مربیان کانون در مواجهه با تهدیدها و ایجاد فضای امن و پرورشی برای کودکان ونوجوانان را خاطرنشان شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با حضور در گردهمایی مربیان، مربیان مسئول و کارشناسان کانون گفت: شما مربیان توانمند وفرهیخته‌ای هستید که فرزندان ما در دست‌تان تربیت می‌شوند؛ هر چند در آموزش و پرورش کار آموزش انجام می‌شود اما خلأ پرورش را شما پر می‌کنید، به همین جهت تعامل بیشتر بین کانون و آموزش و پرورش می‌تواند اثر‌بخش باشد.

سلیمان مهدوی مأموریت کانون را مهم و تأثیرگذار دانست که محصول این فعالیت ها، پرورش بخشی از جامعه مسئولین متعهد نظام است. به گفته او اعضایی که در کنار مربیان کانون پرورش می‌یابند فرزندان کانون هستند و نگاه تربیتی مربیان تا آن‌جاست که وقتی یکی از اعضای کانون به مقامی در سطوح مختلف استانی، منطقه ای، کشوری و بین‌المللی می‌رسد خوشحالی مربیان نسبت به موفقیت او کمتر از فرزند خودشان نیست و در مراکز آموزشی کمتر موردی را می‌توان یافت که مثل کانونی‌ها از موفقیت دیگران خوشحال شوند. وی از مربیان خواست این روحیه را حفظ کنند.

مهدوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آیه 41 سوره حج گفت: در این آیه خداوند به فرصتی که در اختیار بندگان قرار داده اشاره می‌کند. خدای متعال هر کسی را با توجه به ویژگی‌هایش در جایگاهی قرار می‌دهد و نسبت به جایگاه واگذار شده مطالبه دارد؛ بر پا داشتن و اقامه نماز، پرداخت و دریافت ذکات و اقامه امر به معروف و نهی از منکر از جمله مواردی است که خدا از بندگان انتظار دارد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خطاب به مربیان گفت: شغل شما، شغل انبیاست و آگاه باشید که جایگاه والایی دارید. خدا به شما امکان جامعه‌سازی داده و حاصل زحمات شما، مدیران نظام خواهند بود. بر این اساس نقش کانونی‌ها با توجه به فعالیت‌های پرورشی و تربیتی که انجام می‌دهند در بسیاری از مواقع از یک مدیر استان بالاتر است.

او غریزه تقلید را مهم عنوان کرد و گفت: رفتار عملی مربیان در این زمینه در حرکات و رفتار اعضا خیلی مؤثر است، چون آن‌ها از مربیان خود تقلید می‌کنند و مربیان را به عنوان الگو در نظر می‌گیرند.

تضاد رفتاری موضوع دیگری بود که مهدوی از آن به عنوان امری مهم یاد کرد و گفت: اگر مربیان در رفتار خود دوگانه باشند، تضادی را در فکر و رفتار اعضا ایجاد می‌کنند که خطرناک‌تر از ضد‌ ارزش‌های واضح است. ضمن اینکه تضاد در رفتار در اثرگذاری بیان و آموزش هم مؤثراست.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، تشویق در فضای تعلیم و تربیت را بسیار مؤثر دانست و گفت: گاهی تشویق با اهدای جایزه همراه است اما اثرگذار‌تر آن است که به کودکان و نوجوانان مسئولیت بدهید.

مهدوی در بخش دیگر از سخنانش به روش‌های نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر در کودکان اشاره کرد و محبت را روشی تأثیر‌گذار دانست و صبوری مربیان را در این راه یادآور شد. وی گفت اصل امر به معروف و نهی از منکر محبت و دوست‌داشتن است. نقطه اصلی حرکت شیعه، امر به معروف و نهی از منکر است و تضاد ما با مکاتب غربی در این است که مکاتب غربی دنیا محورند و مکتب ما خدا محور.

اعتقاد به عالم غیب و قرآن و عترت از دیگر ارزش‌هایی بود که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، نهادینه کردن آن در جان کودکان و نوجوانان را وظیفه مربیان کانون دانست، چون مربیان، فکر را پرورش می‌دهند.

تکریم شخصیت‌ها از دیگر مواردی بود که مهدوی به آن اشاره کرد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر به کرامت انسانی توجه ویژه دارد و برای یقه‌گیری و مچ‌گیری نیامده که این کار گناه است. آبروی انسان‌ها به مثابه جان آن‌هاست و هر روشی که به این کرامت آسیب وارد کند حرام است؛ مگر برای کسانی که لجاجت در گناه دارند و منکر را تبلیغ می ‌کنند.

وی آخرین روشی که در نهادینه‌کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر مهم است را روش موعظه بیان کرد که باید دو ویژگی مناسب بودن با درک و فهم و تأثیرگذاری را دارا باشد. و این امر مستلزم شناخت دقیق مخاطب است. 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در آخرین بخش سخنانش به تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی اشاره کرد و گفت: فضای مجازی به عنوان یک ابزار مترقی و قابل استفاده رواج پیدا کرده اما بنا به مطالبه مقام معظم رهبری که فرمودند کار کردن در بحث فضای مجازی از تعقیبات نماز هم مهم‌تر است، نقش مربیان کانون را در این زمینه مهم ارزیابی کرد.

گردهمایی مربیان، مربیان مسئول و کارشناسان اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه سال جاری در شیراز برگزار شد. در این مراسم با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان از مربیان بازنشسته کانون فارس تجلیل شد.

08 ارديبهشت 1398

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز حضور یافت.

دبیر ستاد ضمن توضیحاتی پیرامون ساختار ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیان داشت :

دو راهبرد اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اول ایجاد گفتمان عمومی برای امر به معروف و نهی از منکر و دوم همگانی کردن امر به معروف و نهی از منکر با تذکر لسانی است.

سلیمان مهدوی در ادامه گفت :

امر به معروف و نهی از منکر سه مرحله دارد. در مرحله اول قلبا نسبت به معروف محبت داشته باشیم و نسبت به بدی ها بایستی نفرت داشته باشیم. که مرحله اول با تقویت ایمان محقق می گردد. مرحله دوم، تذکر لسانی و کتبی است که بایستی همگانی شود، مرحله سوم عملی و یدی است و به عهده حاکمیت است.

وی خاطرنشان کرد :

ماموریت ستاد فرهنگ سازی، ایحاد گفتمان و حرکت ایجابی است و معرفی فریضه امر به معروف و نهی از منکر به شیوه صحیح است. وقتی از امر به معروف و نهی از منکر نام برده می شود، بعضی ها فکر می کنند بگیر و ببند، یقه گیری و مچ گیری است. ماموریت ستاد این است که این نگاه را تغییر دهد. واقعیتی که در امر به معروف و نهی از منکر است این است که خودسازی، دگرسازی، جامعه سازی و تمدن سازی جامعه اسلامی در آن است که باید مد نظر قرار گیرد. همت ما بر این است که امر به معروف واقعی که زبان نرم و دوست داشتن یکدیگر است، در جامعه ساری شود. در اصل بایستی نسبت به بدی ها نفرت داشته باشیم و گناهکار را دوست بداریم.

دبیر ستاد در ادامه افزود :

امر به معروف و نهی از منکر برای ما و شماهاست، برای بالا بردن کرامت انسانی است، نه برای پایین آوردن شأن انسان ها. امر به معروف و نهی از منکر برای نجات دادن آمده است. به فرموده حضرت علی (ع) امر به معروف و نهی از منکر برای دانا کردن است. می دانیم تمامی اعضای شورای اسلامی شهر و تمام کسانی که به نوعی منتخب مردم هستند، نگاه دین را پذیرفته اند و سعی کردند نگاهشان خدمت به مردم، اسلامی شدن جامعه و آن چه که قرآن و عترت گفته است باشد. یقین داریم، فارغ از تمام سیاست زدگی ها بایستی این فریضه را پیش ببریم.

وی بیان داشت :

مقام معظم رهبری می فرمایند امر به معروف و نهی از منکر کامل ترین، نوترین، زیباترین و مهمترین تعاملات اجتماعی است که همه این موارد در مسائل اجتماعی حرف اول را می زند.

دبیر ستاد با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع) گفت :

 شما مسئولین در شورای شهر جمع شده اید که راه ها را امن کنید. راه های اقتصادی، سیاسی و هر راهی که ما را به خدا نزدیک می کند را بایستی امن کنیم. امام محمد باقر (ع) می فرمایند با اجرای امر به معروف و نهی از منکر این راه ها امن می شود.

شما دور هم جمع شده اید که درآمد ها را حلال کنید، یعنی به سمت متعالی شدن جامعه حرکت کنیم، شما و دیگر مسئولین در جاهای دیگر، در تلاش هستید که حق پایمال شده را به صاحبانشان برگردانید، بدون اینکه ظلمی بر ظالم بشود. همه ما مسئولیت پذیرفته ایم که زمین ها را آباد کنیم. دنیای مردم را بهتر از قبل کنیم. همه ما تلاش می کنیم. فکر نمی کنم در جامعه اسلامی کسی باشد که بدون انگیزه و بدون مسائلی که امام محمد باقر(ع) گفتند مسئولیت پذیرفته باشد. همه آمده ایم که حق را اقامه و در آخر همه کارها را سامان دهیم. ساماندهی یعنی حکومت سازی، یعنی قرار دادن تشکیلاتی در چارچوب مقررات دین. همه این ها به فرموده امام باقر (ع) با اجرای امر به معروف و نهی از منکر صورت می پذیرد.

سلیمان مهدوی با بیان جمله ای از شهید مطهری که امر به معروف و نهی از منکر یگانه اصلی است که ضامن بقای اسلام است تأکید کرد :

اصل ماموریت ستاد، احیاء، اجرا و ترویج  امر به معروف و نهی از منکر است. در قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که در سال 94 به تصویب رسیده، 18 دستگاه مکلف شده اند نسبت به آگاه سازی عمومی جامعه از طریق آموزش و اطلاع رسانی اقدام کنند. امر به معروف واقعا سرنوشت ساز است.در آینده نظام، مسائل مالی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، به خصوص در پیشگیری از بحران های اقتصادی خیلی می تواند کمک حال باشد و حرکت جامعه را  اصلاح نماید تا درست به هدف برسیم.

وی گفت :

ما نیاز به اجرای برنامه های آموزشی برای مردم داریم، بایستی به جایی برسیم که این شعار "تذکر شما، تشکر ما" محقق گردد یعنی اگر کسی به کسی تذکر داد متعاقبا از آن تشکر شود. می دانیم با تذکر شما تشکر ما جامعه متعالی می شود. تقاضا دارم جناب اقای دستغیب رئیس محترم شورای اسلامی شهر شیراز، ما دست کمک به سمت شما دراز می کنیم، برای آموزش مردم، برای خوش رفتاری و با زبان نرم با هم صحبت کردن، برای مسئولیت پذیری در همه ابعاد زندگی نسبت به یکدیگر و همچنین برای اجرای این واجب الهی، که در ذهن مردم به علت ندانستن و بد عمل کردن، به عنوان منکر معروف است.

دبیر ستاد افزود :

ما می خواهیم معروف امر به معروف و نهی از منکر را معروف کنیم در ذهن و افکار مردم. از شما تقاضا دارم همان طور که شهر مقدس مشهد دو فرهنگ سرا را برای آموزش به این امر اختصاص داده است، شما نیز یکی از فرهنگ سراهای شهر را جهت آموزش امر به معروف و نهی از منکر در اختیار ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قرار دهید تا علاوه بر اجرای ماده 10 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب مجلس، شهرداری نیز وظیفه قانونی خود را در این زمینه انجام داده باشد.

وی در آخر به کلامی از مقام معظم رهبری اشاره کرد و سخنان خود را با این جمله از ایشان به پایان رسانید :

امروز اگر ما هم امر به معروف و نهی از منکر نکنیم، باید بدانیم با اینکه انقلاب کرده ایم و در قدم اول پیش رفته ایم، عقب خواهیم ماند و دچار لعن خداوند متعال خواهیم شد.

 

  

31 فروردين 1398

برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان قیر و کارزین-بهترین روش امر به معروف و نهی از منکر رفتار عملی مسئولین است

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس جلسه شورای اداری شهرستان قیروکارزین با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان فارس و مسئولان محلی شهرستان قیروکارزین در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان فارس با بیان اینکه عظمت جهاد در درگاه الهی جایگاه والایی دارد اظهار داشت: امام علی (ع ) در حدیثی حتی جهاد در راه خدا را در برابر امر به معروف و نهی از منکر به مانند رطوبت دهان در برابر دریای عمیق و پهناور دانسته است.

سلیمان مهدوی گفت: کسی که امر به معروف و نهی از منکر انجام می دهد باید شجاع باشد، حرف بزند . این فریضتین با اصل شجاعت عجین شده است. امام خمینی (ره) فرمودند اگر کسی از  امر به معروف و نهی از منکر کردن بترسد و حرف نزند شرک خفی بر او مترتب است.

مهدوی خاطرنشان کرد:  تاکنون شورای امر به معروف و نهی از منکر ادرات به آن شکلی که باید راه اندازی نشده است، در حالی که در قانون شعار همه نهاد ها بوده است. در ماده 10 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، همه نهادها مکلفند شرایط اقامه امر به معروف و نهی از منکر و بالا بردن سطح آگاهی های عمومی را در این خصوص از طریق آموزش و اطلاع رسانی فراهم کنند. ادارات و سازمان ها مکلف شده اند با استفاده از منابع دستگاه برای آگاه سازی و اطلاع رسانی شرایط اقامه امر به معروف و نهی از منکر را فراهم نمایند.

مهدوی با خطاب قرار دادن مجموعه شورای اداری شهرستان قیروکارزین اظهار داشت: شما در این شهرستان حاکمیت 72 هزار نفر را بر عهده دارید و از حقوق مردم و بیت المال باید دفاع کنید و باید شرایط را برای دین مردم مهیا و ساری و جاری کنید.

مهدوی با بیان عرض پوزش از اینکه اینگونه و با صراحت سخن می گوید و شورای اداری را مورد خطاب قرار می دهد عنوان کرد: برای پیشرفت باید اینگونه سخن و صحبت کرد. اسلام به شما اجازه سکوت نمی دهد و این امکان به شما داده شده است که برای اسلام کار کنید. خداوند امکان هدایت مردم و امر به معروف و نهی از منکر عملی را به شما داده است پس باید طوری حرکت کنید که مردم از شما الگو بگیرند چرا که شما امکان تأثیرگذاری دارید و این لطفی است که خداوند به شما داده است.

امام محمد باقر(ع) می فرمایند امر به معروف و نهی از منکر قوام بخش تمام فرائض می باشد. هر چه در این 40 سال از انقلاب اسلامی خطا رفتیم جهت کوتاه آمدن از حق خودمان بوده است.

مهدوی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر تاثیر تأخیری دارد ادامه داد: مگر هرچه خداوند به ما دستور داده به آن عمل کردیم، توقع داریم یک نفر تذکر ما را بپذیرد و به آن عمل کند. تاثیر قیام امام حسین (ع) را بعد از 1400 سال امروز در اربعین حسینی می توان مشاهده نمود.

مهدوی با اشاره به سخنی از آیت اله جوادی آملی مبنی برایکه چگونه این فریضتین را انجام دهیم گفت: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر می بایست آیینه وار عمل نمود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در ادامه با تبریک هفته هنر گفت: هنر نقش مهمی در فرآیند گفتمان سازی و باورسازی امر به معروف نهی از منکر دارد که از زبان قوی تر می باشد.

هنر تأثیرگذار بر ذهن، مؤثر و تغییر اولویت ها را مشخص می کند. بهترین روش فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر از طریق هنر است و هنری را مقدس می دانیم که حق را به جایگاه حق و ناحق را به جایگاه ناحق برساند.

در پایان مراسم حکم سرهنگ دوم پاسدار علی اکبر تقیان به عنوان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از  منکر شهرستان قیروکارزین اعطاء گردید.

27 فروردين 1398

ضامن اصلاح مسئولین مطالبه مردمی است

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، حکم امام جماعت مسجد سید امام (ذوالانوار) واقع در شهرک فرهنگیان شیراز به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر آن مسجد و محله توسط دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اعطاء گردید.

دبیر ستاد در جمع نمازگزاران گفت :

وظیفه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مانند یک موذن است که اذان می گوید و مردم را دعوت به نماز می کند. هر شخص که اهل نماز باشد می آید. کار ستاد هم اذان گفتن است، به این معنی که مردم را به انجام این فریضه الهی که فراموش شده است دعوت می کند. خودسازی،  دگرسازی، جامعه سازی و هم تمدن سازی با اجرای این فریضه به دست خواهد آمد. بدون امر به معروف و نهی از منکر هیچ جامعه اسلامی ای شکل نخواهد گرفت.

سلیمان مهدوی در رابطه با وضعیت کنونی جامعه بیان داشت :

بایستی به پیشینه خود نگاه کنیم، به این معنی که بدحجابی که اکنون در جامعه مشاهده می شود، یک شیب تقریبا 35 ساله را طی کرده تا به اینجا رسیده است. نکته دیگر این است که امر

 

 

به معروف و نهی از منکر فقط حجاب نیست. حضرت زهرا (س) می فرمایند فساد را جمع کنید حجاب اصلاح می شود. به این معنی که  اگر لقمه حلال ارتزاق شود حجاب اصلاح می شود. امر به معروف و نهی از منکر را در یک بد حجابی خلاصه نکنیم.

وی درباره امر به معروف و نهی از منکر مسئولین بیان داشت :

بعضی وقت ها فکر می کنیم که امر به معروف و نهی از منکر به این معنی است که باید فقط به یکدیگر تذکر دهیم. اما اینگونه نیست، اصل امر به معروف و نهی از منکر در حکومت اسلامی، تذکر به مسئولین است. ضامن اصلاح مسئولین مردم هستند. می توانیم مسئولین را اصلاح کنیم. با همین زبان امر به معروف و نهی از منکر کنید ، احترام و حرمت را رعایت کنید، زبان لین هم داشته باشید، مطالبه گری هم داشته باشید.

21 اسفند 1397

امر به معروف و نهی از منکر مسئولان توسط مردم در گفتگوی حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد مرکز ؛

سی دومین قسمت از برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران  شب گذشته(۱۹ اسفند) میزبان حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد

احیای امر به معروف و نهی از منکر بود.

مشروح این گفتگو را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

 

 

 
14 اسفند 1397

اتحادیه ها و تعزیرات حامی حق مردم باشند

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس،

حکم امام جماعت مسجد شهید آیت الله دستغیب حجت الاسلام والمسلمین

محسن روحانی واقع در معالی آباد شیراز به عنوان رئیس شورای امر به معروف

و نهی از منکر آن مسجد و محله توسط دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر

استان اعطاء گردید.

سلیمان مهدوی در جمع نمازگزاران این مسجد گفت :

یکی از راه های گرایش جوانان به مسجد خوش برخوردی بزرگسالان با آن ها است .

به چه دلیل جوانان در مساجد حضور پیدا نمی کنند ؟ بدین دلیل است که اینگونه با 

آن ها رفتار نکردیم . یکی از راه ها خوش برخوردی است . راه حل های دیگری هم وجود دارند.

وی  با اشاره به حدیث پیامبر اکرم (ص) که می فرمایند اگر

امر به معروف و نهی از منکر نکنیم اشرار حاکم می شوند افزود :

مردم خواهند نظام حفظ شود . مسئولین هم اگر می خواهند نظام بماند

همانند مردم  زندگی کنند و در پشتیبانی از ولی فقیه استقامت ورزند .

دبیر ستاد استان درباره مشکلات اقتصادی و نظارتی امروز جامعه گفت :

چرا باید قیمت ها این قدر بالا باشد ؟ به عنوان مثال در میدان تره بار تفاوت قیمتی

زیادی وجود دارد . خودم چند روز قبل به یک میوه فروشی رفتم . از صاحب آن مغازه

پرسیدم چرا قیمت ها بالاست ؟ فروشنده دستورالعملی به من نشان داد که در آن

به عنوان مثال کاهو می بایست قیمت 15 درصد قیمت خرید میدان فروخته شود .

این بدین معنی است که در میدان قیمت مشخصی وجود ندارد و هر کسی یک قیمت

را برای کالای خود گذاشته است . قیمت فاکتور ها درصدی شده و قیمت ثابتی وجود ندارد .

فروشنده محصول را به هر قیمتی که خریداری کرد ، بر اساس قانون اتحادیه 15 تا 20 درصد

بیشتر می تواند محصول خریداری شده خود از میدان تره بار را بفروشد . اگر بازرسی وجود دارد

به اندازه کافی نیست . این اتفاقات بدین معنی است ، کسانی که بر این امور حاکم هستند

همان هایی هستند که امر به معروف و نهی از منکر را قبول نداشتند یا نشنیده اند . نظارت

اتحادیه و تعزیرات بر این میادین وجود ندارد این دستگاه ها باید فعال باشند ، اما در جاهایی

که باید نظارت انجام گیرد حضور ندارند و اگر هم فعالیت می کنند به اندازه کافی نظارت

نمی کنند که بتوانند پاسخ گوی مردم باشند .

مهدوی در پایان با اشاره به بیانیه دوم انقلاب بیان داشت :

این مشکلات علت دارد . وقتی مردم انقلاب دوم را شروع کنند ، کارها به سامان می رسد.

مطمئن باشید این اتفاق خواهد افتاد و ان شاالله راه انقلاب کماکان استمرار راه شهداست .

از اهداف تشکیل شورا های امر به معروف و نهی از منکر در مساجد این است که مردم با هم

منسجم تر شوند تا بتوانند مطالبات خود را از مسئولین درخواست کنند و اثر گذار باشند .

ستاد امر به معروف و نهی از منکر و قانون نیز از آن ها حمایت خواهد کرد.

اخبار ویژه

شهریور 12, 1398

مسابقه واجب فراموش شده + دانلود کتاب

کتاب واجب فراموش شده مجموعه کاملی از راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه ی امر به معروف و نهی از…
شهریور 10, 1398

نشست خبری دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با اصحاب رسانه پیرامون اعلام برنامه های هفته امر به معروف و نهی از منکر

بازتاب نشست خبری دبیر ستاد در رسانه ها ?بازتاب نشست خبری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس…
مرداد 28, 1398

دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با خانواده شهیدان خدمت آتشنشان

به گزارش روابط عمومی ستاد امربه معروف استان فارس / مسئول قرارگاه مهر و امید ستاد امربه معروف فارس…
مرداد 19, 1398

برگزاری دوره آموزشی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در شاهچراغ

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، چهارمین جلسه دوره آموزشی طلایه…
مرداد 20, 1398

پیام تبریک دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان فارس به مناسبت روز خبرنگار

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین بسمه تعالی با سلام و تقدیم احترام خود به خبرنگارانی…
مرداد 14, 1398

اعطاء حکم حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا زارع به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر مسجد سیدالشهداء واقع در کوی فرمانداری

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، حکم امام جماعت مسجد سید الشهداء،…
مرداد 05, 1398

جلسه هم اندیشی معاونت فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

جلسه هم اندیشی معاونت فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با معاونت قرآن و عترت اداره…

موضوعات دیگر

مؤثرترین روش برای امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ امر به معروف در اسلام بسیار مهم است و قرآن آن را رمز فضیلت…

کنکاشی پیرامون دو واجب فراموش‌شده؛ معروف‌گستری و منکرستیزی؛ شیوه‌ها و روش‌ها

درباره امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان از پیش نسخه پیچید و به سراغ مردم رفت؛ بلکه باید «طبیب…

گزارش تصویری

درباره ستاد استان

تماس با ما:


آدرس ستاد :شیراز، میدان قائم، بلوار هجرت، پل هجرت(سمت چپ)،ابتدای خیابان شهید پیشرو، ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس
شماره تماس : 32245541 071-32245530 071
شماره فاکس :32245495 071
آدرس پست الکترونیک : setaad@chmail.ir

اوقات شرعی

تمامی حقوق این وبسایت برای ستاد امر به معروف محفوظ می باشد. | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه